Анадолската информационна агенция публикува днес репортаж, в който български турци, изселници в съседна Турция, отхвърлят извинението на лидера на БСП Сергей Станишев за възродителния процес, направено на митинга на 16 ноември.
Извинението е дошло твърде късно, не е искрено и зад него явно прозират политически мотиви за спечелване на гласове, казват хора от изселнически организации.
Разбира се, че е така. Не може да се извиниш за 850 хиляди души, на които бяха сменени имената през 1985 г., 362 000 напуснали България граждани и над 600 убити, на платено с кафе, закуска и разходка до София стълпотворение от "подкрепящи властта". Както и обидния факт, че лидерът на ДПС Лютви Местан (агент Павел?!) нарече извинителното изречение "исторически момент" и "приятна изненада".
Фактите говорят достатъчно.
На 11 януари 2012 г. 41-ият парламент прие декларация, с която осъди възродителния процес като етническо прочистване и настоя да се направи необходимото, за да бъдат приключени делата по възродителния процес.
Декларацията беше предложена от Синята коалиция в лицето на Иван Костов и няколко депутати от СК и подкрепена от ГЕРБ и ДПС. Тримата депутати в пленарна зала от Коалиция за България гласуваха с "въздържал се" по нея. Такава беше позицията на социалистите и във водещата комисия по проекта на декларацията - Комисията по правата на човека, гражданите и вероизповеданията.
А по време на дебата в пленарна зала нито един от тях не сметна за необходимо да изкаже каквато и да било позиция. Просто игнорираха темата.
Според разпечатка на гласуването в пленарна зала от 11 януари 2012 г. социалистите гласуват и срещу вкарването на точката за декларацията в програмата на парламента - трима са "за", 6 против и 12 въздържали се.
Нещо повече, 5 месеца след това "Атака" предлага декларацията да бъде отменена. Парламентът отхвърля предложението, но националистите получават подкрепата на червените депутати за него. Юристът от КБ Янаки Стоилов настоява за нова декларация, която да е в по-мека форма.
Опасенията са, че заради признатото етническо прочистване могат да потекат осъдителни дела в Съда по правата на човека в Страсбург. Краят на 2013-а сме и частни дела, които да осъждат държавата заради насилствената асимилация на българските мюсюлмани, няма...
До момента НЯМА НИТО ЕДНО РЕШЕНИЕ - няма и да има - на ръководството на БСП: изпълнително бюро и/или по-разширеният му състав - Националният съвет, по темата за възродителния процес, замислен и организиран от върховното ръководство на БКП, в което е бил и бащата на настоящия лидер на БСП - Димитър Станишев.
Нещо повече, няма еднородно мнение вътре в самата партия - както по възродителния процес, така и по "дружбата с ДПС". Най-вероятно затова Станишевото извинение не намери отглас - и подобаващи хвалби - сред другарите.
"Извинението" му, при това от името на партията, идва, без да има нито един осъден за възродителния процес. Въпреки че самото дело започна през 1990 г., стигна до пълен крах. Обвиняемите умряха, а някои виновници дори не станаха обвиняеми.
Самата съдебна система в лицето на прокуратурата, доминирана от политическите върхушки, направи всичко, което е по силите й, за да не осъди най-висшата червена номенклатура заради "възродителния процес", опитвайки се да удължи максимално, докато изтече давността му, самото дело.
И този срок настъпи - и с удължаването от 3 месеца, през август 2012 г., и предизвика бурното негодувание на българските мюсюлмани зад граница, които дори написаха писмо до главния прокурор Борис Велчев. И мълчанието на ДПС...
Като лидер на БСП Сергей Станишев не е предложил, няма и да предложи, делото за етническото прочистване да бъде възобновено. Именно това би било справедливото възмездие.
Можеше да поиска "възродителния процес" да влезе в учебниците по история. Но и ДПС мълчи по темата.
Станишев, анадънму?
*Анадънму е неправилният израз на тур. anladınmı, което означава "Разбра ли?"