Ако искаш да си винаги пръв. Дори и на бара

Срещаме се с изпълнителния директор на Epay.bg - Георги Маринов в един от първите горещи юнски дни, предвещаващи настъпването на лятото. Целта ни е не само да научим повече за онлайн разплащанията в България, но и да поговорим за музика, джаз и новия „бърз бар", който предстои да сложи край на досадните опашки по фестивалите.

Георги Маринов има медицинско образование, но голямата му страст е друга - информационните технологии. От 1991 година е изпълнителен директор на „Датамакс" АД - компанията, която стои зад първата услуга за електронни разплащания в България ePay.bg. Днес над 400 хил. души от цяла България са регистрирани и ежемесечно плащат сметките си или пазаруват с помощта на Ипей (ePay.bg).

Освен предприемач, Маринов е и почитател на хубавата музика. В малкото си свободно време обича да слуша на живо любимите си изпълнители и банди.

Колкото и добре да е организиран един концерт обаче, нито един посетител не може да избегне чакането по опашки за чаша бира, коктейл или вода. Като човек, свикнал да дава решения, Георги Маринов и екипът му се амбицират да се справят поне с един от проблемите - чакането на опашка пред фестивалните барове. Как? Като използват това, в което са най-добри - пестенето на нерви и време на потребителите.

„Когато човек отиде на бара и чака да си получи поръчката, на практика чака ред другите да получат техните поръчки. Задължен е да стои там, за да не си изгуби реда, вместо да се наслади на събитието", разказва той.

Под звука на музиката на последния посетен концерт се ражда и идеята за изцяло нова за българския пазар интернет услуга наречена Speed.Bar. С нейна помощ  човек може да се сдобие с напитка, без да губи излишни минути в чакане. Speed.Bar не е app (приложение), който да изисква теглене или дълга регистрация. Ползва се директно чрез браузъра на смартфона (също като мобилната версия на webcafe.bg) и се плаща онлайн. Зад сигурността на плащането застават годините опит и ноухау, с които екипът на ePay.bg разполага. След като плащането бъде регистрирано, поръчката започва да се обработва и изпълнява.

Няма риск някой друг да отмъкне бирата ви, защото всеки клиент получава съобщение с индивидуален бар код, с който да вземе поръчката си директно от бара, без да чака по опашки. Новата услуга ще дебютира на фестивала A to JazZ, който ще се проведе на 7, 8 и 9 юли в София. „Много харесвам джаза и нямам търпение за A to JazZ, както заради музиката, така и за да тествам Speed.Bar", казва ни Георги Маринов.

Всички бармани, които ще обслужват поръчките, заявени през новата услуга, ще носят характерна лилава папионка от дърво, с което ще бъдат по-лесно разпознаваеми.

Екипът на ePay.bg решава да заложи на папийонката като лого на Бързия бар, защото тя е символ не само на стил, но и на качествено обслужване.

Speed.Bar има и друго предимство. Той може да се използва от родители, чиито деца ходят по концерти и фестивали. Родителят прави поръчката от вкъщи чрез компютъра/смартфона си, после изпраща баркода на детето си и то я взима. Не е нужно физически да е до детето и/или да му дава пари. В същото време знае какво точно консумира.

Веднага се сещаме, че Speed.Bar може да има чудесно приложение и за една дузина ресторанти и кафенета, които по обяд са с опашка като за китайски плаж.

И понеже сигурно вече си задавате въпрос „Как се плаща"? Единственото, което трябва да направите, е да влезете на www.speed.bar, да си поръчате от менюто и да платите с банковата си карта, която се въвежда само първия път. Веднага след плащането поръчката започва да се изпълнява на бара. Когато е готова, клиентът получава на телефона си баркод, с който отива на бара и си получава поръчката, без да чака.

Питам Георги Маринов дали технологиите поставят под въпрос бъдещето на парите в брой.

Парите в брой със сигурност ще намалеят, но едва ли ще изчезнат скоро, защото са израз на лична свобода и неприкосновеност. Те гарантират непроследимост на нещата, които човек иска лично да свърши", прогнозира Маринов.

"Ограничаването на плащанията в брой не-рядко се възприема като ограничаване на личната свобода. Кешът гарантира анонимност и лично пространство, които са все по-дефицитни днес. Електронните плащания са много по-бързи и удобни, но и лесно проследими. Те премахват анонимността, което не се харесва на много хора."

„Винаги има един крехък баланс между свободата на действието и свободата на информацията. Чувството за лична свобода и лично пространство трябва да бъде защитено. Истинското предизвикателство е то хем да бъде обезпечено с модерни технологии, хем да бъде запазено. Това е и амбицията на нашата компания", посочва Маринов.

От бъдещето със Speed.Bар се връщаме за малко и към миналото - събитията, вдъхновили създаването на ePay.bg.

ePay.bg се появява през 1999 година - време, в което плащанията в интернет все още са доста непопулярни и се извършват само с кредитни карти, с каквито сравнително малко хора в България разполагат към този момент. Да имаш кредитна карта в несигурните времена на 90-те години е лукс, а повечето хора притежават само дебитна, с която получават заплатата си, но не могат плащат онлайн. Маринов и колегите му намират начин да решат този проблем, а впоследствие и редица други, свързани с електронните разплащания.

„Решихме проблема, като направихме регистрация на банкомат на дебитните карти. Така с дебитна карта вече можеше да се плаща и онлайн. За да го постигнем, сключихме договори с всички банки, които издават дебитни карти в България, тъй като използването на такива карти онлайн беше юридически прецедент. Системата пожъна голям успех и продължава да се използва и до днес", обяснява той.

Първата продажба е доста любопитна - компактдиск на рок групата ФСБ в края на ноември 1999 г. Постепенно в системата на ePay.bg се включват и компаниите за комунални услуги, последната от които e БТК. През 2004 г. вече всичко може да се плаща онлайн и клиентите рязко се увеличават.

„В момента в системата ни участват всички комунални търговци в България - доставчици на електричество, топлоенергия, вода, интернет, телекомуникационни оператори, дори професионални домоуправители", разказва Маринов.

Взимаме си довиждане с Георги Маринов и екипа му и бързо сърчваме в браузъра си https://speed.bar/, ще го тестваме в летните вечери на A to JazZ festival, когато, вместо да се редим на опашки, ще слушаме джаз.

Новините

Най-четените