Когато хората чуят чай, мисълта им бързо прелетява над Европа до мястото, където чаят е сантимент, сакралност – Великобритания. Няма нищо по-британско от това в 5 часа следобед да изпиете чаша хубав черен чай.
Но внимание – следобедният чай сам по себе си е традиция, но британците са превърнали в традиция и начина, по който той се консумира.
Чаеното парти в „Алиса в страната на чудесата“ не е достатъчно, за да разберете как го правят британците.
Затова, лейдис енд джентълмен, време е да ви разкажем как да изпиете чаша чай, но по доказана британска традиция. Преди да разберете още малко повече за нея, изберете си чай.
В България синоним на английския чай (или с други думи на добрия чай) са Ahmad tea. Всичко в този бранд е британско – от опаковката до вкуса. Ако някога хората са разполагали с един, най-много два вида чай у дома, днес асортиментът е далеч по-разнообразен – Ahmad предлагат у нас цели десет от общо над 20 вида чай. Сред тях има Даржелинг, чейлонски, ърл грей, зелен и такъв с плодов или билков вкус. Който и да изберете, няма да сбъркате.
А сега по същество към „ритуалите“. Пиенето на чай в пет часа следобед винаги е съпроводено с точно определено меню. То се сервира в специални порцеланови подноси на два или три етажа. На първия етаж се слагат малки кръгли бели хлебчета, наречени скоунс. Ядат се с пухкаво масло или бита сметана и конфитюр, най-често от горски плодове.
Всеки в чаената церемония си сервира скоунса в чинията и добавя отстрани толкова масло и конфитюр, колкото смята, че ще изяде. Скоунсът не се реже, а се чупи с пръсти, като на всяко залче се поставя мъничко масло и толкова конфитюр.
Вторият етаж на подноса е за продълговати четириъгълни сандвичи, които могат да са само и единствено с малко масло, тънко филенце сьомга и прясна краставица. Хлябът за тези сандвичи най-често е бял, като от него задължително се отстранява кората. На последното ниво на подноса за сервиране (когато има такова) се редят дребни сладки, петифури и бисквити.
Етикетни чаени подробности
Благородните дами пиели чай в пет следобед в домашни дрехи или по пеньоари. Когато били канени извън дома си на чай, избирали да облекат по-делничните си одежди. Времето за пиене на чай било отредено за клюки, лежерни разкази и игри. Постепенно към пиенето на чай взели да се присъединяват и мъжете, като те предпочитали да се отбиват в новосъздадените чайни в града, където да говорят на спокойствие за политика и бизнес.
Цялата посуда около сервирането на чая у дома придобила статут на семейно богатство. А понеже семейното богатство трябва да се пази и предава, то винаги върви с точно определени традиции и строга ритуалност.
Така се появили и няколко чаени правила, които днес може би ни звучат странно, но за времето си познаването им е било признак на висока култура и престижна позиция в обществото. Сред тях е и правилото чаят да се бърка по един точно определен начин – с лъжичката се правят леки дъги от горната страна на чашата, като в никакъв случай не се докосват стените й.
Единствените добавки към напитката могат да са захар и мляко. Детайли като лимон, мед и алкохол се появяват далеч по-късно и до днес все още не са вкоренени в т.нар. tea time.
Five O'clock в няколко правила
- Точността на англичаните е пословична. Тази за времето на пиене на чай пък е сакрална. Затова за чаят в пет следобед не се закъснява при никакви обстоятелства;
- Задача на домакинята е да сервира чая на гостите си така, както те го предпочитат. За целта английските домакини са имали домашен тефтер, в който са записвали всички подробности – „Сър Едуард пие чая си с малко мляко и без захар и е левак“. Това означавало, че чашата трябва да бъде подадена на сър Едуард така, че той да може да хване дръжчицата й с лявата си ръка;
- За разлика от кафето, чашата за чай винаги се поднася към устата, като в другата ръка под нея се държи чинийката;
- Английската чаена церемония отнема около 45 минути;
- Можете да изпиете не повече от три чаши чай;
- Няма нужда да чакате чаят да бъде сервиран на всички, за да отпиете. Напитката се консумира гореща, затова спокойно отпивате веднага, щом ви я сервират;
- В някои от големите и престижни хотели с традиция във Великобритания се сервира чай всеки ден в пет следобед. Обикновено това се прави в специална зала с ниски, меки мебели;
- Чаят не се сърба и в него не се топи храна;
- Ако има свещи за декорация, те не трябва да са ароматни, за да не се наруши удоволствието от аромата на чая;
- Никога не се пие претоплен чай от предния ден. Просто се вари нова вода и се прави нова запарка;
- Пропорцията в запарката обикновено е по една лъжичка за всяка чаша и една за чайника.
Чаши и аксесоари за чай от костен порцелан, магазини DUKA
Снимки: Webcafe.bg