Пет важни неща за организирането на арт фестивал

Особено място са фестивалите за изкуство. В тях винаги има някаква приповдигната празничност, която превръща посещението на арт събитие в преживяване извън границите и времетраенето му. Има такова нещо като фестивален дух и създаването и поддържането му е плод на сериозна задкулисна работа, отлична програмация и най-вече на истинска, неподправена страст.

Фестивалите винаги приличат на своите създатели и носят духа на мястото, където се провеждат. Затова и подобни събития, създавани само с идеята "да се усвоят едни пари" или "да се съберат едни хора" никога не просъществуват дълго. Казвам го като дългогодишен, заклет фен на фестивалите изобщо и неуморим привърженик на "фестивалния туризъм".

В последните двайсет години у нас се родиха много и най-различни фестивали. Всеки един от тях си има характер и благодарение на това си е извоювал място в българския  фестивален календар или пък полека е отпаднал от него. Миналата година обаче в разгара на лятото разбрахме за създаването на още един арт фестивал у нас, при това във всепризнатия като творчески град Бургас. За изненада на аудиторията, той не си избра поетично име, а заложи на по-деловото, но и далеч по-комуникативно "Порт Прим Арт Фест" и с подобаващата скромност на прохождащия, обяви първото си издание през октомври 2017-та като пилотно.

В този "пилотен" първи брой шестдневната програма представи професионално подбрана палитра от всички сфери на българското изкуство - без компромиси в качеството и с чудесен баланс между утвърдени и нови, обещаващи имена сред творците.

Бяха представени поети (Васил Балев и Белослава Димитрова, Иво Рафаилов и Йорданка Белева), артисти (Камен Старчев, Георги Миленов, Наталия Абаева, Атанас Гаджев, Моника Попова, Долорес Дилова, Валери Чакалов, Стефан Божков), спектакли ("Всичко или нищо" на Лиза Шопова  и радиопиесата "Името, твоето име" - радиотеатър на Силвия Чолева, режисьор Снежина Петрова, в ролята Цветана Манева), филми (селекция от късометражни филми, както и "Парчета живот" - филм на Георги Тошев за Цветана Манева, и премиерна прожекция на документалния филм от същия автор "Кристо в Япония"), книги и техните автори.

Всъщност моята първа книга "Близки срещи със смесени чувства" беше и поводът да съм част от този фестивал вече като участник, а не просто като зрител, човек с бургаски корени (баща бургазлия) и актьорска дъщеря.

Затова и почти съвсем от кухнята, на базата на целия си дългогодишен опит на фестивално пристрастена зрителка, посещавала подобни форуми из целия свят, мога да ви споделя своите пет причини да смятам, че "Порт Прим Арт Фест" в Бургас е форум, който променя културната среда у нас към добро. По простата причина, че създава едно събитие със свой почерк, много вкус и специално отношение към работата на артиста и неговата среща с публиката.

Идеалното време

Първата половина на октомври е съвършеното време за артистичен фестивал. Първо, защото лятото току-що се е изнизало - с всички почивки, лежерно подмятане на идеи и събиране на енергия - и е отворило път на новия сезон. Второ, защото какво по-добро начало на творческата година от един добре организиран и вдигащ високо летвата сбор на хубаво място и по хубав повод?

И трето, любимият фестивален месец септември е толкова претоварен, че когато отмине, имаш чувството, че цялата празничност около изкуствата се е погребала до пролетта. Е, "Порт Прим Арт Фест" отваря още малко пространство за есенно творческо зареждане.

Перфектното място

Бургас е град, в който са се родили достатъчно много български таланти, за да заслужи името си на артистична столица на България. В него го няма онзи пренебрежителен и аристократичен дух на Варна, който в последните години всъщност се загуби някъде из общото административно и икономическо затъване на този иначе прекрасен град. Няма я и леко хипарливата душа на Созопол.

Бургас носи вкуса на неголемия, но уникален град със своя история, традиции и самочувствие, освежен от ненатрапчивата му свобода и чувство на спокойствие. "Порт Прим Арт Фест" се провежда в неговия идеален център, в непосредствена близост до морето, в морската градина и на старото пристанище. Така по време на шестте фестивални дни те държи буквално на брега, до вълните и гледката, до мириса на водорасли и почти нереалните с красотата си изглеви и залези. Фестивалът е време за излизане от обичайното пространство и време, в което иначе ни се налага да живеем. Да ги замениш с това място и простор е истинска привилегия.

Съвършената база

Артистът знае две и двеста. Българският рядко достига до трицифреното число, затова пък виреенето около две си му е начин на съществуване. Казвам го с тъга, не с ирония, защото истината е, че българските хора на изкуството, които могат да си позволят да бъдат част от фестивална програма и да прекарат дори един ден в луксозен хотел на морето, не са никак много.

"Порт Прим Арт Фест" е първият фестивал, който предоставя идеална база за представяне на участниците и събитията в програмата си, както и наистина луксозни условия за престой и творчески обмен на артистите.

Всички изложения, спектакли, премиери, прожекции и представяния се провеждат в експозиционен център "Флора" или Културен център "Морско казино" в морската градина, в театрални пространства в града, новото място за изкуство Магазия 1 и залите на Гранд хотел и Спа "Приморец" на брега, до централния плаж. Тази година към миналогодишните пространства се прибавят и тези на Държавна опера - Бургас, както и клуб "Таргет", където този октомври по време на фестивала ще се слуша джаз на млади музиканти, обединени от Михаил Йосифов.

А всички участници във феста са настанени на едно място - в хотел "Приморец", където реално могат да прекарват повече време заедно, да създават нови творчески познанства, да бъдат близо до публиката си и в крайна сметка наистина да поддържат общия фестивален дух. И още нещо - поне за шест дни да се почувстват наистина специални, заради това, че хранят духа и създават културна история. В страна, където материалното отдавна е водещо, а културата непрекъснато е тикана като ненужна и просеща, това е проява на истинско меценатство.

Патрон на фестивала

Когато преди няколко години живо се интересувах от ивент мениджмънт, попаднах на една статия във вестник "Гардиън" от 2012 г., в която изявени организатори на фестивали дават своите препоръки. Та там се казваше, че добрата фестивална програма трябва както да представя нови и не толкова познати автори, така и да събира заедно с тях истински звезди.

В този смисъл идеята за ежегоден патрон на фестивала "Порт Прим Арт Фест" прави точно това. Зад пилотното издание застана актрисата Цветана Манева, а тази година на тази почетна позиция застъпва неподражаемата Татяна Лолова. В рамките на провеждането на фестивала неговият патрон присъства на всички събития. Като техен домакин, а и гост на града, той е достижим не само за участниците във форума, но и за зрителите, което придава особена стойност на всички формални и неформални фестивални срещи.

Тази година в програмата ще бъде представена автобиографичната книга на Татяна Лолова "1/2 живот", а самият фестивал ще бъде открит с филма с нейно специално участие "Портрет на една дама". И да, самата Лолова ще бъде почти седмица в Бургас, което само по себе си е събитие за града.

Връзка с бизнеса

Тази пета точка е от първостепенно значение. Защото за първи път на "Порт Прим Арт Фест" бизнесът е въвлечен и реално присъства във фестивалната програма, при това без да го има онова сиромахомилско отношение към културата, на което сме свидетели вече толкова години. Самият факт, че фестивалът се организира от Гранд Хотел и СПА Приморец и Община Бургас е доказателство, че има форма за сътрудничество между бизнеса и администрацията в името на културата, както и че изкуството и неговото представяне тук се възприемат като изключително добре работещ начин за водене на политика. Както, между другото, се прави в цивилизования свят, където финансирането на културата се приема като дългосрочно инвестиране в добра гражданска и политическа образованост.

Във фестивалната програма за втора поредна година има и още едно събитие, което заслужава внимание в тази посока - миналогодишното "Кино и вино" с кинокритика Веселин Савов, който представи творчеството на Франсис Форд Копола по време на дегустация на вино, тази година прераства в специална вечеря със звездите на фестивала с дегустация на вина от Балкански международен винен конкурс 2018-та.

И като за край... Когато в местността Уайт Лейк на градчето Бетъл, на 69 километра югозападно от град Уудсток в щата Ню Йорк, през 1969 година се организира едноименния фестивал, никой не може да си представи какво значение ще има той за световната сцена изобщо и как ще повлияе не само на музикалните, но и на политическите процеси на земното кълбо. За трите си дни на провеждане обаче - 15, 16 и 17 август  - той се превръща в много повече от сбор на пеещи хипита, а неговите послания вълнуват хората и днес. Самата аз се раждам месец и половина след това, но вече четиридесет и девет години живея с неговата музика, свобода и дух.

Надявам се, че "Порт Прим Арт Фест" ще има силата да устои на времето и пошлия вкус и ще остане все така среща на качествено изкуство и творци с мисия. Защото духът винаги ще надживява материалното, а в този фестивал духът точно е излязъл от бутилката.

Цялата програма на "Порт Прим Арт Фест" можете да видите тук.

Новините

Най-четените