Дали от нехайство, дали заради "мили спомени", но много хора у нас с години държат стари, ненужни вещи. Така перални, телевизори, печки, хладилници, компютри, монитори, железарии, различни черни и цветни метали, престояват по дворове, жилищни входове, мази, тавани.
А срещу тях можете да вземете пари в брой. Само се обаждате по телефона или по електронната поща и ще получите оферта.
За стария си, излязъл от употреба автомобил например, ще ви дадат до 1000 лева. Ще дойде екип, който ще го извози с кола тип "Пътна помощ" и освен парите, ще получите и документ за дерегистрация от КАТ.
Вторичните суровини от бита са сравнително малко спрямо това, което се получава в промишлеността. У нас обаче освен за големите предприятия, е създадена система за изкупуване и от домакинства, и малки фирми на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, също и обработени масла от автомобилни сервизи, и транспортни фирми, коли за скрап и т.н.
Така е в цяла Европа и цивилизования свят. Целта е да се избегне замърсяването на природата и да се ограничи ползването на нови природни ресурси, което води до изчерпването им и нарушен баланс в екосистемите.
България от години е подписала международни договори в тази област и част от ангажиментите й са дейностите по изкупуването на вторични суровини и от бита. За целта тя работи с проверени специализирани фирми, които имат собствени бази, техника и оборудване. Екоминистерството им е издало лиценз, следи и контролира дейността им.
Значителна част от тази система е Норд Холдинг. Основана през 1995г., компанията е с 22% дял на пазара за изкупуване на черни метали и 16% дял при цветните метални отпадъци. С това дружеството е пазарен лидер у нас и износа от България.
На практика Норд Холдинг прилага най-добрите европейски практики във всички процеси на рециклирането - от входа за прием на вторичните суровини, до изхода на преработените метали, готови за повторно използване в производството.
Може да не сте се замисляли, но битовата техника и детайлите й съдържат и опасни отпадъци. Дори масово разпространените батерии и акумулатори, с които всекидневието ни е пълно, съдържат цинк, живак, никел, магнезий, кадмий, олово, литий, киселини и др.
Ако попаднат в природата, те пропиват през почвата до подпочвените води, стигат до питейни водоизточници, замърсяват земеделската продукция, тровят реките и моретата.
Това се избягва с професионалната им, безопасна обработка на специализирани места по специализирани технологии. Така освен че не замърсяват, те позволяват повторно използване на различните метали и пестене на енергия, която би отишла за добив и преработка на руди.
Ако вземем за пример излезлите от употреба коли, около 93 % от тях, най-вече метали, в ЕС се рециклират. А повторното използване на рециклирани отпадъци - с възстановени суровинни свойства, значително намалява вредните емисии на СО2. За ЕС е изчислено, че това намаление е около 200 милиона тона на година.
Спестената енергия също е от голямо значение. Преработката на метали за получаването на нови метални продукти, при алуминия спестява 95 процента енергия; при медта - 85%; при стоманата - до 74 %, за оловото процентите са 60.
Накратко - чиста природа, чисти пари за вас. Просто го направете, с Норд Холдинг е изгодно.