Краят на учебната година или семестъра винаги носи със себе си един въпрос към учениците и студентите: какво ще правиш през лятото?
Докато едни избират почивка и пътувания, други виждат в него възможност да вложат времето си в работа. Понякога това е шанс не просто за малко допълнителни пари, а за едно ново приключение, което може да промени целия ти професионален път.
Именно такава е мисията на практикантската програма "Моето начало" на Технополис и Практикер.
Тя е създадена, за да даде на младите хора първи досег с реалния бизнес, възможност за натрупване на ценен опит и изграждане на основите на стабилна кариера. Двете водещи вериги на пазара от години инвестират в млади таланти, помагайки им да направят своите първи професионални стъпки в динамичната сфера на търговията.
Историите на Стиляна Маркова и Алекс Чакъров са ярък пример как лятната работа може да се превърне в дългосрочен успех.
Ученето и развитието са в основата на практикантската програма
"Моето начало" е програма, създадена специално за пълнолетни ученици и студенти. В продължение на 10 работни седмици през лятото, практикантите преминават през целенасочени обучения, работят в екип и активно общуват с клиенти.
През целия този период те получават персонална подкрепа от ментор - опитен служител или управител на отдел, който ги напътства и им предава ценно ноу-хау в сферата на търговията. Менторите не само ги въвеждат в спецификата на работата, но и ги обучават в цялостната стратегия на продажбите и ефективното общуване с клиенти.
Стиляна Маркова, днес продавач-консултант в отдел "Компютри и комуникации" в Технополис, започва своето пътешествие именно с "Моето начало".

"Бях студентка в Пловдив и исках да направя нещо смислено през лятото. Един приятел работеше в Технополис и ми препоръча практикантската програма. Още от първата седмица разбрах, че този вид работа ми допада - да говориш с хора, да им помагаш да открият най-подходящия продукт."
"В хипермаркета, още от първия ден, те включват в екип с няколко колеги от различни отдели. Започваш да черпиш от техния опит, наблюдаваш как действат в работната среда и малко по малко те оставят сам да поемаш задачи."
Тя признава, че първоначално работата е била предизвикателна - нова среда, много за учене и голяма динамика.
"Колегите ме приеха страхотно, успях да свикна бързо и осъзнах, че тази работа много ми харесва. Затова и кандидатствах отново за постоянна позиция след края на програмата."
Програмата е с гъвкав график и социални придобивки, за да улесни встъпването в професионалния живот
Алекс Чакъров, студент по финанси в УНСС, от две години е част от семейството на Практикер и е ярък пример за гъвкавостта на програмата.
"Разбрах за програмата от един приятел и реших да опитам. Отначало не знаех дали ще мога да комбинирам работата с университета, но графикът и работното време са изключително гъвкави, което ми позволи да ги съчетая безпроблемно", споделя той.
Допълнителни придобивки и условия за практикантите са същите като за останалите служители - преференциални цени за спортни карти, допълнително здравно застраховане, ваучери за храна и много други. Тези условия, заедно с гъвкавия график, често са решаващата причина младежите да изберат да останат в компаниите след края на програмата.
Професионалното развитие продължава и след края на програмата
Възможността за кариерно израстване е вплетена в културата на Технополис и Практикер. Неслучайно голяма част от служители, както и ръководния състав в централния им офис са започнали кариерата си именно от магазинната мрежа. Този подход гарантира, че компаниите изграждат лоялни и опитни професионалисти, които отлично познават бизнеса отвътре.
"За 10 седмици станах по-дисциплиниран, по-организиран и по-свободно започнах да общувам с клиентите. Много ми хареса работата и така реших да остана в хипермаркета", казва Алекс.
След края на програмата той започва като продавач-консултант в отдел "Електроуреди и домашни потреби", където изкарва около девет месеца, преди да получи неочаквано обаждане от отдел "Човешки ресурси".
"Беше изненадващо, когато ме поканиха на интервю. Оказа се, че са харесали работата ми и ми предложиха свободна позиция в Търговския отдел на Практикер. Повече от година съм част от екипа като асистент, като отговарям за продуктите в категория "Строителство" и съм много доволен. Има много повече казуси, които изискват време за разрешаване, по-динамична е атмосферата и се уча на много нови знания."
Няколко месеца след приключването на програмата Стиляна кандидатства за постоянна позиция със сертификата си от "Моето начало" в Технополис и е наета като продавач-консултант в отдел "Компютри и комуникации".

"Все още съчетавам работата с университета, когато по график имам почивен ден, съм на лекции или върша други задачи за университета."
Тя подчертава най-голямото си постижение: "Това, което ме изненада и успях да развия, е комуникацията с хора - не само с колеги, но и с непознати. Вече ми е доста по-спокойно да общувам, да разказвам, да продавам. Работата в Технополис ми позволява да се развивам като професионалист и като човек, за което много се радвам. В известна степен затова се върнах."
Стабилност и растеж: Ценностите на Технополис и Практикер
Алекс и Стиляна са единодушни: работната среда и екипът са ключови.
"Колегите много ми харесват. Досега не съм срещал някой, който да е зле настроен. Всички са общителни и помагат - колективността е много добра. Харесва ми и работния процес - винаги има какво да научиш", казва Алекс.
Дългогодишната ангажираност на служителите е ясен знак за стабилността и дългосрочните перспективи, които компаниите предлагат. В Практикер над 300 служители, от общо над 1700, работят повече от 10 години. В Технополис от около 1900 служители, над 750 души имат стаж над 10 години. Това не са просто числа - те свидетелстват за изградена среда, в която хората се чувстват ценени, развиват се и остават дългосрочно.
Миналогодишното издание на "Моето Начало" постави рекорд с над 200 участващи практиканти в страната. Около 15% от тях решиха да останат и да продължат своята кариера в Технополис и Практикер.
Неслучайно и Алекс, и Стиляна категорично препоръчват програмата "Моето начало". "За нашата възраст това е една от най-добрите възможности - особено заради гъвкавото работно време. Малко са местата, където се съобразяват с графика ти и ти позволяват да съчетаваш работа и учене", споделя Алекс.
Стиляна добави: "Да, абсолютно. Аз лично я препоръчах на моя приятелка."
Историите на Алекс и Стиляна доказват, че изборът на лятна работа може да бъде много повече от временно занимание. Тя може да се превърне в първата стъпка към успешна професионална реализация, към среда, в която уменията ти се ценят и развиват.
Ако и вие искате да стартирате своята кариера по впечатляващ начин, кандидатствайте за практикантската програма "Моето начало" на Технополис и Практикер.
Кандидатури се приемат до 15 юни 2025 г. в кариерните сайтове на компаниите - jobs.technopolis.bg и jobs.praktiker.bg. Не пропускайте шанса да превърнете това лято в трамплин към едно обещаващо бъдеще!