Парите и новата Желязна завеса

Санкциите срещу Русия постигнаха целта си. Тя не беше да се срине руската икономика, да се свали Путин от власт или да се спре войната в Украйна. Наложените от Европейския съюз и САЩ мерки нямаше как да успеят в нито едно от тези направления. Всъщност, санкциите бяха насочени срещу руските инвестиции и срещу компаниите, инвестиращи в Русия.

А целта? Целта е изолация.

Самите руснаци признават, че от март миналата година няма никакъв достъп до финансиране от международните пазари. В същото време те се опитват да плащат дълговете си с някаква имагинерна надежда за нормализиране на отношенията със Запада в бъдеще, когато в Украйна ще има мир.

Междувременно евтината рубла и петрол имат разрушителен ефект за руската икономика.

Потреблението се свива, а износът носи все по-малко приходи във валута. През последната година петролът, който формира около 40% от експорта на Русия, поевтиня с 42%. А рублата загуби 66% от стойността си срещу долара.

Нетният приток на преки чуждестранни инвестиции в Русия за периода 2000-2014 г. възлиза на 176 млрд. долара по данни на Световната банка.

Само през 2013 г. номиналната стойност на преките чуждестранни инвестиции достигна 93 млрд. долара, превръщайки страната в третата най-привлекателна инвестиционна дестинация в света след САЩ и Китай.

През първите 9 месеца на 2014 г. преките инвестиции вече са отрицателни на стойност 22 млрд. долара. Въпреки това платежният баланс остава положителен с излишък от 46 млрд. долара основно заради износа на нефт и газ.

Ефектът на санкциите е видим от действията на руските граждани и бизнес.

През третото тримесечие на 2014 г. те са върнали в страната депозити за 31 млрд. долара, при характерен силен отлив на капитали от Русия в предходните години. Поведението на руснаците е съвсем естествено, те са изплашени парите им да не бъдат блокирани от санкциите, които Западът постоянно разширява. Ефектът на пръв поглед е положителен за руската икономика. Не е така обаче в контекста на изолацията.

Финансовата Желязна завеса, която Западът изгражда около Русия, струва скъпо и на двете страни, но САЩ и ЕС могат да си позволят да похарчат много повече.

В същото време средствата, с които Кремъл разполага, се топят. В края на януари руските валутни резерви възлизат на 376 млрд. долара спрямо 510 млрд. долара в началото на 2014 г.

Въпреки връщането на депозитите нетният отлив на капитали от Русия се засилва, тъй като водещите руски компании трябва да използват собствени или държавни средства, за да плащат дълговете си.

Наистина Путин разпореди на дружествата да намалят експозициите си в долари, но докато петролът се търгува в щатската валута на международните пазари, нефтодобивни гиганти като "Роснефт" и "Лукойл" нямат голям избор.

Така след рязък спад, благодарение на санкциите, до едва 16.9 млрд. долара през третото тримесечие на миналата година, през четвъртото отливът на капитали от Русия скочи до 72.9 млрд. долара заради срива на цените на петрола.

За цялата 2014 г., по данни на руската централна банка, от страната са изтекли нетно 151.5 млрд. долара, което е рекорд. Реално сумата е дори по-голяма заради интервенциите в подкрепа на рублата и повишаването на валутните провизии на търговските банки с 19.8 млрд. долара.

Прогнозите за тази година са по-добри, но само в цифрово изражение. На практика те показват как руската икономика постепенно бива изолирана от останалия свят.

Отливът на капитали според централната банка ще достигне 118 млрд. долара, като около 70 млрд. долара от него ще се дължат на плащания на дългове в чуждестранна валута.

От икономическото министерство на Русия очакват икономиката да се свие с 3%, влизайки в първата си рецесия от 2009 г. насам. Тази прогноза обаче е сравнително оптимистична. От Европейската банка за възстановяване и развитие очакват спад на брутния вътрешен продукт на страната с близо 5%.

На този фон руският президент Владимир Путин е принуден да извърши икономически реформи.

Той може да избира между пропазарни промени и затваряне на икономиката от останалия свят. Вашингтон очевидно се опитва да тласне Путин към второто. Към икономически национализъм, който в дългосрочен план ще бъде унищожителен за властимащите в Кремъл и Русия като цяло. Санкциите са най-доброто оръжие за налагане на изолация.

Евтината рубла създава сериозни проблеми за руснаците в наскоро създадения от тях Евразийски съюз.

В началото на март Казахстан прекрати доставките на руски горива и газ, за да защити своя пазар от поевтинелия износ на Русия. Казахският президент Нурсултан Назарбаев дори обяви, че неговата страна може да напусне Евразийския съюз, ако той не започне да се съобразява с нейните интереси.

Междувременно западните компании ограничават експозициите си руския пазар. От една страна това се дължи на свиващото се потребление заради евтината рубла, а от друга на засилващата се изолация, която Путин налага под натиска на санкциите.

Преките чуждестранни инвестиции в Русия пресъхват. Кремъл се опитва да даде тласък на местните компании. Те обаче нямат необходимото ноу-хау, за да са равностойни на чуждестранните си конкуренти и няма как да го получат без съвместни дружества и инвестиции.

Без западните технологии руските амбиции за разработване на нефтените находища в арктическия шелф се оказват невъзможни за реализиране. На практика всички проекти в тази насока бяха замразени.

За софтуерните гиганти е лесно да напуснат Русия.

Технологичните компании Microsoft, Google и Adobe прекратиха дейността си на руска територия, след като по настояване на Путин беше въведен закон, с който се изисква дружествата да съхраняват събраните потребителски данни на локални сървъри, достъпни за държавните органи.

За останалите западни инвеститори е по-трудно. Много от тях имат реални производствени активи в Русия, които не могат просто да бъдат изнесени от страната.

Въпреки това водещите компании за производство на безалкохолни напитки Coca-Cola Hellenic Bottling Co. AG и PepsiCo Inc. Обявиха, че ще затворят по един завод в Русия заради срива на рублата и негативните икономически условия.

Преди месец датската пивоварна компания Carlsberg A/S съобщи, че ще затвори две фабрики, а Danone също обмисля подобен ход.

Става въпрос за отписване на огромни инвестиции на стойност милиарди долари. Pepsi е водещият производител на натурални сокове с пазарен дял от 40%. Русия е вторият по големина пазар за компанията след САЩ.

Всички тези събития сочат, че Западът се опитва да вкара Русия в същата копка, в която се намира и Северна Корея, а доскоро беше и Куба. Пълна изолация, която обрича страната на изоставане от останалата част от света.

Ядрените оръжия губят своето стратегическо значение, когато насрещната заплаха не е военна, а икономическа.

Могат ли САЩ да успеят в тази своя тактика. Отговорът е да, Русия може да бъде оградена с желязна завеса и изолирана. Това ще я направи зависима от Китай, но само доколкото подобна зависимост отговаря на китайските икономически интереси.

Но все пак руската икономика е прекалено голяма. Дори без петрола и газа, със своите 143 млн. потребители, огромна територия и разнообразни природни ресурси, Русия може да се справи и сама.

В крайна сметка санкциите са на път да изиграят лоша шега на Запада. Изолирайки Русия, те карат Путин да търси начини за създаване на икономическа самодостатъчност. Така Русия може да стане независима от чуждестранните капитали и макар с цената на обедняване на населението и финансова криза да се превърне в конкурентноспособна икономика, която не разчита само на природните си ресурси.

В сложната игра на санкции и контрасанкции сега на ход е Путин.

#1 Rodrigo Diaz de Vivar 09.03.2015 в 08:53:55

Цитат: Само за няколко дни Русия си изкупи на безценица нефтените си и газовите си активи, които се намираха в ръцете на западни финансисти. Всичко това стана благодарение на обезценяването на рублата и на пазара се появиха слухове, че акциите ще паднат. Това е една от най-сполучливите финансови операции от когато съществува фондовия пазар. „Русия направи неочакван ход с коня” – пише InSerbia. По думите на изданието, благодарение на падането на рублата Москва успя да си върне голяма част от активите, които се намираха в ръцете на чужди собственици и успя да спечели 20 милиарда долара само за няколко дни. До този момент половината от всички доходи от продажбата на нефт и газ отиваше не в руската хазна, а във финансовите акули от Европа. Поради кризата в Украйна руската рубла рязко падна, но Централната банка не предприе нищо, за да я задържи. Цените на акциите на руските енергийни компании паднаха сериозно и финансовите акули започнаха да ги продават, докато не се обезцениха съвсем. Путин цяла седмица чакаше и „само се усмихваше по време на пресконференциите”, а когато цените на тези акции паднаха максимално, той заповяда незабавно да се изкупят активите, които бяха в американци и европейци. „Когато финансовите акули разбраха, че са ги излъгали, беше вече много късно” – пише изданието. И сега всички доходи от нефта и газа ще останат в Русия, а рублата ще започне да расте и за това няма да е необходимо да се пилеят златновалутните резерви. „Европейските финансови акули бяха излъгани: за минута и половина Русия успя да си изкупи обратно нефтените и газовите активи за милиарди – за грошове. Такава впечатляваща операция не сме виждали от момента на създаването на фондовия пазар” – пише издателство InSerbia.

#2 Rowan 09.03.2015 в 09:29:04

Ъхъ, и аз така си помислих. Само дето новата желязна завеса активира БРИКС. Накрая ще се окаже, че Европа и Америка са се изолирали от целия останал свят. На ход е Европа - преодолее ли параноята си от Русия и зависимостта от Щатите, може да се насладим на най-мащабната агония в световната история. Алтернативата е суспендирането на демокрацията с ТПТИ и официално легитимиране на плутокрацията, като форма на управление на развитите държави. Любопитно ми е, дотолкова ли за зомбясали западно-европейските народи, та да не го осъзнават?

#3 A4i 09.03.2015 в 10:02:53

Според мен "международното положение" за нашия блок към момента е абсурдно. Правим всичко възможно с политически и военни средства да дестабилизираме Либия, Ирак, Сирия, Украйна и Русия. След като в първите четири страни успяхме, сега настояваме да ни благодарят за бомбите, разрушенията, хаоса и убитите. Недай си боже някой да изрази възмущение за разрухата и жертвите. Веднага се нахвърлят върху него с "как смее ... неблагодарник за нашите love-bombs... че и заплашва с ответни действия". Има изначално грешно предположение, че раздаваме шамари, а потърпевшите винаги ще обръщат другата буза. Ще поживеем и ще видим как ще се развият нещата.

#4 янаки 09.03.2015 в 10:07:12

Линк към превод на една статия на Seumas Milne „Демонизацията на Русия утъпква пътя към война (The demonisation of Russia risks paving the way for war)” в "The Guardian", Великобритания. - http://iztoknazapad.com/?page_id=8236

#5 mima 09.03.2015 в 12:06:14

http://svetoven.pogled.info/news/62954/Vladimir-Putin-se-izgavri-s-finansovite-akuli-na-Zapad-napravi-gi-na-glupatsi И аз попаднах на това. Ако е истина, то дезинформацията ни залива с пълна сила, но допускам че може и да не е вярно.

#6 Rowan 09.03.2015 в 12:08:02

Пък идеята на Путин за „Европа от Лисабон до Владивосток“ много старателно бе унищожена от господстващите в Европа медии. Обединението на европейските технологии с руските ресурси, би могло да създаде световно доминираща общност, способна да опонира, както на УСА, така и на Китай, не само икономически, но и военно, но вместо това си имаме кризата от 2008-ма, предизвикана от щатския ипотечен балон, небоеспособни европейски армии, конфликт Европа-Русия, потъващи в дългове европейски държави (някои даже пред фалит), растяща безработица, демографски срив и поставено под въпрос съществуване на Еврото. Кой спечели от всичко за последните 10 години? А знаете ли от къде тръгна всичко? От няколко статии в американски всекидневници за руският газов октопод, който се стреми да обгърне Европа. От там дойде аналогията за руската мечка, която ще задуши в прегръдките си Европа и тръгна вълната на параноята. Сега с параноя ни замазват очите, че Европа се прецака здраво, като се поведе по акъла на Щатите.

#7 John Smith 09.03.2015 в 12:55:06

Русия, член на ЕС и ЕС член на БРИГС и Евразийският съюз Руски природни ресурси, трудови китайски хора, германски технологии..... А дано, ама ...

#9 A4i 09.03.2015 в 14:07:59

Русия е голяма държава и интереса и е да съществува извън ЕС. Все пак имаше реална възможност да ги приобщим заедно с Украйна като асоциирани членове. Такова съюз повишава нашата конкурентоспособност, защото руснаците ще имат достъп до финансиране и технологии за добив на горива и природни изкопаеми в Арктика и Сибир, а ЕС ще получи сигурни/евтини енергийни и суровинни доставки. Вместо това сега ще ни натискат да приемаме Турция, а руснаците отиват в 10-та глуха. Нещо повече насажда се климат на недоверие, и риск от глобален конфликт, а вероятно ще ни се наложи да налеем няколко стотин милиарда в джобовете на украинската мафия. Пропускаме възможности, навличаме си проблеми и влизаме в разходи. Много умно, нали. Все пак оставаме в сферата на влияние на УСА, което е добре, щото ако ни бяха изпуснали щяха да ни разрушат като Ирак, Либия, Сирия и сега Русия.

#10 spensnяta 09.03.2015 в 14:28:55

30 години от терористичните про-турски атентати на 09.09.1985г. на гара Буново! НИТО ДУМА в поредния електронен парц.... медия ....

#11 Шамито 09.03.2015 в 15:27:38

Ха някои велики умове откриха колелото.Тази нация пренебрегвайки западните демократични ценности отново ще се наложи.Че ще наруши правата на привилегированата класа–вярно– но дали е божията истина?Според мен се оцелява с диктатура а после се прилагат демократични ценности.Не правете паралел между американска и руска идентичност.

#12 dedogo6 09.03.2015 в 15:37:13

Rowan, изглежда не само аз смятам, че им е зле на руснаците (не ,че го искам, болшинството от тях не го заслужават)...

#15 Шамито 09.03.2015 в 18:33:48

Моля?Ебамаджиите са обидени?А къде са тук българофилите да заемат позиция?Или предлагане на задни части е висша демократична ценност.Плюейки ме–ще ме просветите.С уважение към всички пристрастени.

#18 Борката 09.03.2015 в 20:45:37

Мноу интересен анализ Деси и как требва да разбираме целта на упражнението? (и за някои ,които пак няма да разберат,каква е целта,душо...)

#20 Борката 09.03.2015 в 21:20:42

Ако мислиш, че тва е некъв цирк-си у дълбоко заблуждение!Работата в момента е на кръв и вратни жили.Как ще реагират пазарите е друга библия.

#21 deowin 09.03.2015 в 21:34:06

"Цитат" от къде, Rodrigo? Щом си сложил кавички, значи е цитат, а щом е цитат, значи е вярно? Пак не е на английски, както обикновено прави Pavur.. А, чакай, то всъщност трябва да е на сръбски - все пак източникът не е някой сороски парцал, а престижният и световноизвезстен InSerbia. Но, хайде, да предположим, че наистина е така. Та, викаш, сега като са си изкупили нефтодобивните компании на безценица, руснаците ще цъфнат и вържат? Нали се сещаш, че това са публично търгувани компании? Сиреч, ако руснаците са чакали да паднат цените на акциите им, след което да ги купят евтинко, то абсолютно всеки (включително и самият ти) можеше да си купи евтини акции, когато паднаха. Ако западните капиталисти не са ги купили, както твърди InSerbia, то може би би било защото са пълни идиоти и не могат да видят добрата сделка. Но също е вероятно да не са ги купили, защото не са били изгодна сделка. А крупните западни капиталисти, знаеш, обикновено са станали крупни точно заради нюха си за изгодни сделки. Иначе обикновено стават фалирали западни капиталисти. Това разсъждение като цяло май ти е убягнало. Не се учудвам. Все пак никак не би се връзвало с овчето възхищение от премъдрия руски народ, начело с високоинтелигентният, всичкопокоряващ и всекигопрецакващ Путин.

Новините

Най-четените