В ранните часове на 1 януари се случи това, което се очакваше да стане от дълго време. Русия окончателно спря подаването на газ към Европа през територията на Украйна.
В Киев определиха събитието като "историческо", тъй като отказът за удължаване на изтеклия договор с "Газпром" за транзит ще прекъсне важен източник на финанси за Кремъл.
На други места обаче спирането на газа заплашва да донесе изключително много проблеми и носи потенциал за истинска хуманитарна катастрофа в най-студеното време от годината.
Още в средата на декември Молдова обяви извънредно положение за срок от 60 дни заради назряващата енергийна криза, докато в отцепническата република Приднестровие положението е дори по-тежко.
Местната икономика и енергетика там до такава степен са зависими от руските енергийни ресурси, че от началото на годината отопление и топла вода се подават единствено към болници и критична инфраструктура.
Всички индустриални предприятия, с изключение на тези, които произвеждат храна, са спрели работа. Над 200 училища и детски градини са с прекъснато отопление, а децата са в режим на дистанционно обучение от вкъщи.
Десетки хиляди домакинства от населението на републиката трябва да намират начини как да се отопляват сами на въглища, дърва или ток.
Скоро обаче една от тези опции може да отпадне, тъй като най-голямата електроцентрала в района е на път да изчерпи ресурсите си. Това е ТЕЦ "Кучурган", който се намира в Приднестровието, на границата с Украйна, и вместо с руски газ, вече работи само на въглища.
Според властите текущите запаси могат да стигнат за 50 дни.
As of today, Turkstream becomes the only remaining pipeline supplying Russian gas to EU. But that link isn't sufficient to fully compensate for the loss of the Ukraine route...https://t.co/FCH5DRiyjf pic.twitter.com/0wit71O9ri
— Alper Üçok (@AlperUcok) January 1, 2025
Досега Приднестровието получаваше газ напълно безплатно от Русия, но достъпът се случваше през украинския транзит. Сега маршрутът е затворен, а сепаратистката република е на прага на хуманитарна криза по средата на зимата.
Това е огромен проблем и за Молдова, тъй като 70-80% от електричеството в страната се осигурява именно от "Кучурган". Дълги години системата бе такава, че Приднестровието получаваше руски газ без пари, с който се произвеждаше и продаваше ток на Кишинев на изгодни цени под пазарната стойност.
Парадоксалното в случая е, че по този начин Молдова финансира съществуването на сепаратизъм на собствената си територия.
Сега има две основни алтернативи за доставка на ток от чужбина.
Едната е през Украйна, където обаче местната енергийна инфраструктура е под непрекъснат руски обстрел и съответно Киев изпитва сериозни затруднения с обслужването на собствените си нужди.
Още в началото на войната на места в Молдова спира тока, когато има бомбардировки в Украйна. Затова и от около две години е спрян износът на електричество.
Втората опция е Румъния, но цената на румънската електроенергия е по-висока от тази на Приднестровието и ще доведе до огромен скок на стойността на тока в Молдова, която и без това е най-бедната държава в Европа.
По отношение на газа България е една от страните с решение за Молдова. Още на 31 декември местната разпределителна компания "Молдовагаз" закупи от нашата страна тестово количество за 240 мегаватчаса от газовия хъб "Балкан", което е доставено чрез Трансбалканския коридор.
Молдова има опции, макар и по-скъпи, за справяне с кризата. Може да разчита и на помощ от Европейския съюз, както става през зимата на 2022-2023 г.
В първата цяла зима от войната в Украйна и "Газпром" намалява с 30% доставките на газ, създавайки отново условия за криза в Молдова и Приднестровието. Тогава ЕС се намесва с финансов пакет от 250 милиона евро под формата на заеми, грантове и безвъзмездна подкрепа за най-уязвимите семейства.
Приднестровието обаче е в значително по-неизгодна позиция като непризната от никого държава, а местното управление вече отказа предложена помощ от Молдова за закупуване на газ от пазара на ЕС.
Единственият вариант остава Русия.
Има начин за заобикаляне на украинския маршрут, като се използва българското разклонение на "Турски поток".
Така ще се реши енергийната криза, но към момента "Газпром" отхвърля възможността, тъй като тя включва преминаване и през Молдова, а Русия претендира за 700 милиона долара дълг на Кишинев за стари доставки.
От своя страна молдовското правителство твърди, че задълженията са под 9 милиона и те в голяма степен са изплатени, а единствената цел на Кремъл е дестабилизация и хаос.
***
Коментар по темата
Автор: Венцислав Божев
Москва не за първи път използва енергетиката като инструмент за оказване на натиск и създаване на проблеми в зависимите от руски енергийни ресурси източноевропейски държави.
Само че сега има нещо по-различно. Кризата изглежда далеч по-сериозна от тази през зимата на 2022 и 2023 г. и изглежда, че Кремъл има готовност да жертва един от своите активи в лицето на Приднестровието в името на постигането на по-голямата цел за дестабилизиране на бившата съветска република Молдова, която винаги е била считана за сигурна сфера на влияние.
Наскоро обаче страната успешно проведе референдум за присъединяване към Европейския съюз и преизбра президента Мая Санду, която има ярка проевропейска ориентация и има за цел да намали в максимална степен зависимостите от Русия.
В контекста на войната в съседство Молдова остава слаба, нестабилна, силно разделена и крайно податлива на дезинформационни кампании страна.
И в момента се разпространяват истории, че Санду се подготвя да използва военна сила, за да поеме контрол над ТЕЦ "Кучурган", както и че Европа и Украйна са виновни за всичко. Подобни истории винаги лесно намират слушатели на фона на криза, когато хората имат нужда от виновници.
А най-лесно се обвинява този, който в момента управлява.
Тези наративи се преповтарят от местните опозиционни проруски партии, които подготвят почвата за парламентарния вот през лятото. Ако той бъде спечелен от близките с Москва политически сили, то европейският път на Молдова ще се окаже сериозно застрашен.
Въпросът е, че цената за това в момента се плаща от над 300 000 жители на Приднестровието.
Голяма част от тях имат молдовско гражданство и много скоро могат да се превърнат в тежко хуманитарно бреме за най-бедната страна в Европа.