Преди около две години Ел Салвадор построи най-големия затвор в света, който е толкова голям, че вече може да приема осъдени и от други държави.
Или поне това е предложението на президента Наиб Букеле към САЩ.
В рамките на официално посещение в страната на 3 февруари държавният секретар на Щатите Марко Рубио обяви, че правителството на Ел Салвадор е предложило "най-безпрецедентното и изключително миграционно споразумение в света."
"Президентът [Букеле] се съгласи да настани в своите затвори всеки нелегален чужденец в САЩ, който е престъпник, независимо от националността. Няма значение дали става въпрос за MS-13 или Tren de Aragua", каза Рубио, посочвайки двете най-големи интернационални престъпни групировки с произход от Ел Салвадор и Венецуела.
Нещо повече - Ел Салвадор има готовност да приеме осъдени граждани на САЩ.
"Никоя страна, никога не е правила предложение за приятелство като това", отбелязва Рубио и допълва, че Ел Салвадор ще продължи да изпълнява досегашния си ангажимент по приемане на депортирани свои граждани, попаднали по нелегален начин в САЩ.
Посещението на Рубио в Ел Салвадор е част от обиколката му в страните от Централна Америка с основни теми преди всичко сигурност и справяне с нелегалната имиграция в посока САЩ.
Самият Наиб Букеле също потвърди от своя профил в социалната мрежа X, че има постигнато принципно съгласие между двете страни.
"Предложихме на Съединените щати възможността да аутсорснат част от своята затворническа система", пише президентът. "Готови сме срещу заплащане да приемем само осъдени престъпници (включително осъдени граждани на САЩ) в нашия мегазатвор (CECOT). Таксата би била сравнително ниска за САЩ, но значителна за нас, което ще направи цялата ни затворническа система по-устойчива."
---
Тук може да прочетете повече какво представлява CECOT:
---
Букеле стана президент на страната си през 2019 г. с платформа, в която едно от основните обещания бе справяне с високите нива на престъпност.
От тогава насам президентът действа с твърда ръка срещу влиянието на могъщи организации като MS-13 и Barrio 18.
В страната е въведено извънредно положение, което до момента е удължавано 34 пъти. То дава специални правомощия на правителството да суспендира някои граждански свободи, гарантирани от конституцията, да разхлаби условията за извършване на арест и да ограничи свободното събиране на хора.
В момента арестите могат да се извършват без заповед, личната комуникация е достъпна за властите, а задържаните вече дори нямат право на адвокат.
Въведени са дори квоти за арести и е намалена минималната възраст за подвеждане под наказателна отговорност, като обвинения могат да бъдат повдигани на 12-годишни деца.
Нивата на престъпност спадат рязко за сметка на обвиненията в нарушение на човешки права и произволни арести без повдигане на обвинения и право на справедлив процес.
---
Малко повече информация и за това кой е "най-готиният" диктатор, както Букеле сам нарича себе си:
---
Според данни на неправителствената организация International Service for Human Rights към момента в страната с около 6 милиона жители има близо 81 000 затворници. Друга организация за човешки права - Crystosal - посочва, че от встъпването в длъжност на Букеле до лятото на 2024 г. общо 261 души са загинали в салвадорските затвори.
Голяма част задържаните се намират в CECOT, чийто максимален капацитет е 40 000 души. Смята се, че към края на 2024 г. затворени там са над 10 000 и може би скоро ще станат повече.
За момента няма подписано конкретно споразумение между Ел Салвадор и САЩ. Има единствено отправено предложение, към което и двете страни са благосклонни. Постигането му обаче едва ли ще бъде лесно заради редица законови пречки.
Депортирането на нелегални имигранти към трети страни е обичайна практика, включително за държави от Европа, но не и "аутсорсването" на затворническа система.
"Ако имаме законно право да го направим, няма да се поколебая", каза американският президент Тръмп ден след посещението на Рубио. "Не знам дали имаме право или не. Разглеждаме възможностите в момента, но бихме могли да сключим сделки, при които да изведем тези животни от страната ни."
Според американското законодателство е забранено да се депортират родени в САЩ американски граждани, независимо дали са лишени от свобода или не. Има варианти, при които натурализирани да бъдат лишени от гражданството си. Особено ако въпросният човек бъде уличен във връзка с терористична организация.
По същата логика могат да бъдат засегнати и хора със статут на постоянно пребиваващи. При тях дори е по-лесно, тъй като има голям набор от нарушения на законите, водещи до отнемането на статута и съответно вероятна депортация.
Тук очевидно е акцентът върху наркокартелите, MS-13 и Tren de Aragua.
Съвсем неслучайно на 20 януари президентът Тръмп издаде указ за започване на процедура за вкарването им в списъка с терористични организации на САЩ.
И съвсем неслучайно "най-готиният диктатор в света" прави своето "предложение за приятелство" към Тръмп.