Не са много лидерите, успели да станат държавни глави, още преди да навършат 40 години.
За да се случи подобно нещо, явно е необходимо човек бъде малко по-специален, така че да се изкачи бързо по политическата стълбица и същевременно с това да спечели народната любов.
Именно такава е историята на ексцентричния президент на Ел Салвадор - Наиб Букеле, който е огромен фен на криптовалутите, не се притеснява да се появява с дънки и кожено яке на официални събития и сам определя себе си за "най-готиния диктатор в света".
Букеле става президент на карибската държава през 2019 г., когато е само на 37 години и носи репутацията на популист, антисистемен политик и изобщо дистанциран от всички останали традиционни политически сили. Това се изразява най-вече в емоционалното фаворизиране на всякакъв вид нови технологии и използването на социални мрежи за комуникация, за сметка на традиционните масови медии.
Така малко след първата си реч по време на Общото събрание на ООН Букеле си прави селфи пред подиума и казва на последователите си, че "няколко снимки в Instagram имат много по-голямо въздействие от всяка реч в това събрание."
Само преди няколко месеца пък даде началото на безпрецедентен икономически и финансов експеримент, като обяви, че страната му ще стане първата в света, която приема биткойн като официално платежно средство наред с долара, който е традиционната валута за Ел Салвадор.
Амбициите на Букеле се простират даже до официално обявени планове за построяване на цял "биткойн град", който ще получава геотермална енергия от вулкан и ще бъде почти напълно освободен от данъци.
По неговите собствени думи, изречени в края на едноседмична конференция за дигитални валути през ноември 2021 г., градът ще бъде финансиран именно по такъв начин и ще бъде във формата на кръг с летище, жилищни, бизнес райони и централен площад, а от птичи поглед ще изглежда като символа на биткойна.
Без съмнение повече от амбициозна идея, която обаче не се приема еднозначно в страната му. Макар и с рейтинг на одобрение около 80% в рамките на първите две години от управлението си, масовите протести в столицата Сан Салвадор от лятото, при които са унищожени биткойн банкомати, ясно показват видимо недоволство към начина на управление на президента.
А в случая криптовалутите, считани за символ на свободата и независимостта от държавата, могат всъщност да се окажат инструмент за репресии и авторитаризъм в ръцете на Букеле.
Признаци за нестандартно и агресивно поведение се появяват още с началото на политическата му кариера, която стартира през 2012 г., когато е кмет на град Нуево Кускатлан. Букеле сам се определя като ляв политик и няколко години по-късно е издигнат за кмет на столицата, подкрепен от най-голямата лява партия в страната - Национален освободителен фронт "Фарабундо Марти" (НОФФМ).
Печели изборите, но отношенията му с партийното ръководство се влошават рязко, тъй като се смята, че е твърде краен в позициите си спрямо правителството на тогавашния президент. В крайна сметка е изключен след физическа саморазправа с общински съветник от собствената му партия.
След това Букеле опитва последователно да използва две различни политически формации, които да му служат като платформи за участие в президентските избори, но резултатът е неуспех. Едва няколко месеца преди вота съумява да си осигури помощта на дясно-центристкия Алианс за национално обединение.
Печели изборите с убедителен резултат от 53% и широка обществена подкрепа.
Веднъж озовал се във властта, едно от първите му действия е да приведе в действие план, разширяващ правомощията на полицията и армията с цел справяне с уличните банди, които са считани за едни от най-бруталните и влиятелни в света. Най-голямата сред тях е небезизвестната "Мара Салватруча".
Няколко месеца по-късно, в началото на 2020 г., Букеле опитва да осигури американски заем от 109 милиона долара за допълнително финансиране на програмата. Проблемът е, че му е необходимо одобрение на парламента и най-вече на бившите му съпартийци от НОФФМ. Когато не го получава, той просто решава да влезе в сградата на парламента с 40 войници, които да му помогнат да убеди опозицията.
"Ясно е кой контролира положението в момента и ние сега ще поставим решението в ръцете на Бог", казва той докато седи на председателското място, след което сключва ръце и започва да се моли.
След няколко минути излиза пред сградата и заявява, че Господ му е казал да бъде търпелив и предупреждава "негодниците", че ако не одобрят заема в рамките на седмица, ще бъдат "свикани" отново.
В резултат Конституционният съд отнема правото му за спешно свикване на парламента. Проблем, който Букеле лесно решава, след като неговата коалиция печели абсолютно мнозинство на парламентарни избори през май - просто са сменени всичките петима конституционни съдии, заедно с главния прокурор.
Така в момента Наиб Букеле практически контролира всички клонове на властта, а в края на миналата година съумя да си издейства и отмяна на конституционната забрана, която не позволява действащ президент да управлява в два последователни мандата.
Сега вратите пред него са широко отворени за следващите президентски избори, а пречки почти няма.
На фона на всичко това той продължава да се ползва с висок кредит на доверие. Съчетанието на някои модерни разбирания и нестандартност с твърдолинейни подходи на класически авторитаризъм, включително и предполагаеми договорки с уличните банди, водят до най-ниските нива на улично насилие в страната от десетилетия и намаляване на политическата корупция.
Вероятно президента на Ел Салвадор има добри намерения за реформи, модернизация и борба с престъпността. Проблемът е, че за него целта оправдава използваните средства и в този смисъл той действа като класически диктатор, осланяйки се на популизъм и пълно обхващане на властта.
А подобно нещо е опасно за регион с дълги традиции на авторитарни управления, който се опитва да се отърси от миналото си. Примерът на Букеле лесно може да бъде последван и от други политически лидери, които да видят в него модела за един нов, модерен диктатор.