Номерът на китаеца

Китайският клуб Гуанджоу Евергранде шокира света тази седмица, като привлече Дарио Конка от бразилския шампион Флуминензе и го направи вероятно третият най-добре платен футболист в света след суперзвездите Кристиано Роналдо и Лионел Меси.

Според публикациите аржентинският плеймейкър ще получи 26,5 милиона евро по договора си за 2,5 години - доста впечатляващо за играч, който наближава 30-те и никога не е играл за националния си отбор!

Разбира се, подробностите по контракта не са публично достояние и е възможно сумата да не е точно такава, но ако съдим по думите на треньора на досегашния му клуб Абел Брага, то Конка със сигурност ще влезее в десетката на най-богатите футболисти.

Но кои са тези Гуанджоу Евергранде? Като начало, трябва да кажем, че Гуанджоу е третият по големина град в страната с население около 12 милиона жители и ключов транспортен възел за Южен Китай, намиращ се на около 100 километра от Макао и Хонкгонг.

Що се отнася до клуба, Евергранде са настоящият водач и най-вероятен шампион в местната Суперлига, заемащ първото място след XIV кръг с аванс от 7 точки пред пекинския Гуоан.

Не е лошо за отбор, който преди една година играеше във втория ешелон - Лига 1!

Подемът не е труден за обяснение - просто през 2009 г. отпадналият административно заради скандал с уговорени мачове ФК Гуанджоу стана собственост на гиганта в недвижимите имоти Евергранде, чийто собственик Ху Жияин е класиран като номер 200 в списъка с най-богатите хора в света за 2011 г. на списание "Форбс".

Бизнесът с недвижима собственост в момента е най-развиващият се сектор в Китай и има огромно влияние в страната, а отскоро и във футбола.

По-рано тази седмица друга компания от същия отрасъл - Далиан Уанда, подписа спонсорски договор с местната футболна федерация на стойност 53 милиона евро, като колосалната сделка накара много хора да заговорят за китайския национален отбор като спящ гигант.

През 2009 и 2010 г. парите на Евергранде доведоха в Лига 1 халфа на Селтик Женг Жи, корейския треньор Лий Жанг-Су, който бе извел Гуоан до шампионската титла на Китай, и бразилския нападател Мурики, който в 14 мача вкара 13 гола и Гуанджоу се върна в елита.

Разбира се, инвестициите не спряха дотук, като през февруари тази година трансферният рекорд на клуба бе подобрен с привличането на бразилския нападател от Партизан Клео за 3,2 млн. След това дойдоха и южнокорейският национал Чо Вон-Хе от Уигън, както и бразилското дуо Паулао (Гремио) и Ренато Кая (Ботафого).

Трансферът на Конка за 10 милиона, платени на Флуминензе, обаче накара света да заговори за новата сила Гуанджоу - засега финансова, а скоро може би и футболна на международно ниво...

Сериозните инвестиции в китайския футбол не са нещо ново, но никога досега те не са били в такъв мащаб и мненията доколко това е добре за играта, са смесени.

С огромните средства, влагани от руските олигарси и от петролните шейхове в Близкия Изток, несъмнено налице е процес на изместване на центъра на влияние в източна посока, което прави трудно за прогнозиране бъдещото развитие на любимия спорт.

Новините

Най-четените