Приземяване, приземяване, приземяванe...

Три пъти повторената в една реч на Тодор Живков дума „приземяване" е знакова за времето, когато се сложи край на еднопартийния режим в България и се постави началото на т. нар. преход към демокрация и пазарна икономика.

Тези явления у нас бяха следствие от преустройството („перестройка") в бившия Съветски съюз, където се извършваше същия процес. Като следствие от контролирания от бившите комунистически партии и техните служби за сигурност преход именно техните хора запазиха лостовете на властта в политически и финансов план и в двете страни, формирайки партии и корпорации.

Това развитие не подмина и най-обичания спорт и футболните клубове станаха собственост на олигарсите, които ги управляват според своите прищевки.

Естествено, мащабите на тези неща в двете държави са несравними и отборите от най-големите бивши съветски републики Русия и Украйна разполагат с многократно по-голям бюджет от този на водещите тимове у нас и често мерят сили на равна нога с европейските грандове в Шампионската лига.

С идването на власт на Владимир Путин в Русия, когото демократично мислещите хора по света смятат за диктатор, много от олигарсите бяха притиснати от държавната машина, а голяма част от стратегическите фирми - национализирани с цел установяването на своеобразен държавен капитализъм.

Символ на този процес бе придобиването на акциите на най-голямата газова компания в света - „Газпром" през 2005-2006 г. По същото време корпорацията закупи и акциите на футболния клуб Зенит от Санкт Петербург, превръщайки го в конкурентен на водещите сили на континента (през 2008 „синьо-белите" спечелиха Купата на УЕФА и Суперкупата на Европа).

Именно този подход - държавен или близък до властта бизнес да бъде подтикван към спонсорство на футбола, с цел извличане на популярност за правителството, е модерната тенденция и у нас в момента, благодарение на "малкия Путин", който си имаме - Бойко Борисов.

Но да се върнем на Зенит - фирменият клуб на „Газпром" (корпорацията също така спонсорира още Челси, Цървена звезда и Шалке) това лято даде заявка за изстрелване в още по-висока орбита в европейския футбол, хвърляйки между 60 и 90 милиона евро (според различните източници) за звездите на португалските грандове Порто и Бенфика Хълк и Аксел Витцел.

Така подсилен, шампионът на Русия бе считан от мнозина за фаворит за едно от първите две места в Група „С" на Шампионската лига, където компания му правят още славният италиански Милан, белгийският Андерлехт и испанският Малага.

Последните пък минаваха за аутсайдери в групата след намаляването на финансирането от катарския шейх Ал-Тани, но на стадион „Ла Росаледа" снощи домакините разбиха Зенит с 3:0, поднасяйки най-голямата сензация в първата вечер от груповата фаза на турнира този сезон.

Така приземяването бързо-бързо дойде при санктпетербургци и съдбата, тази често шеговита властница, им показа, че не всичко на този свят е пари, включително и във футбола.

Иронично е, но именно Малага - клуб, който разпродаде някои от най-силните си играчи това лято и където останалите получават заплатите си със закъснение, приземи руските богаташи.

Самото влизане на испанците в Шампионската лига в момента, когато изживяват финансова криза, бе силно изненадващо, а вчерашният резултат срещу мощния на трансферния пазар съперник донесе отрезвяване и приятна свежест.

Новините

Най-четените