Загубата на ЦСКА с 0:5 от Лудогорец има и огромно, и никакво значение. Второто, разбира се, е, защото първенството отдавна е решено. Макар че на теория ЦСКА може и да не запази второто си място. Огромно е заради имиджа на армейския гигант, който... не е гигант от 2008-а, когато за последно стана шампион без загубен през сезона мач.
Кой ли не се упражнява върху "врабчетата от "Борисовата градина"?
Лудогорец определено не го прави за първи път. Побеждавал е с 4:0, много пъти с по 3:0. В събота вечер само показа на ЦСКА къде му е мястото.
Думата е за друго. През есента на 2020 г. ЦСКА привлече Алън Пардю. Английски футболен мистър, избиран (макар и отдавна) за треньор на годината във Висшата лига. Пардю дойде уж като спортен директор, но най-същественото в работата му бе... мълчанието. Най-мълчаливият спортен директор в историята на футбола!
Какво точно прави в тези месеци, преди да бъде назначен за старши-треньор?
Като спортен директор Пардю би трябвало да участва дейно в селекцията и решенията кой да води отбора. Странно е, че англичанинът рядко присъстваше на мачове. Ходеше понякога на тренировки. Откакто е в ЦСКА се смениха Стамен Белчев, Даниел Моралес, Бруно Акрапович, Любослав Пенев и Стойчо Младенов. При последния вече постът на Пардю беше съветник на ръководството.
Когато беше обявен за наставник и за следващия сезон, английският мистър каза, че трябва да се смени начинът на работа. А къде беше в последната година и половина? Дали Пардю посъветва Гриша Ганчев как се прави селекция? Колко са полезните треньорски рокади на всеки шест месеца? Всъщност ние не знаем. Може и да го е правил, за да чака своя шанс, при който да "отвори очите" на шефа.
Можем само да гадаем, защото едва тази пролет и след треньорското си назначение Пардю започна да говори пред медиите. Дотогава седеше отстрани и само кимаше възпитано с глава. В последните 18 месеца много пъти английски медии спрягаха Пардю за треньор на нискоразредни тимове от Албиона. Мистърът все отказваше. Явно заплатата му на "Българска армия" и странният консултантско-директорски пост му носеха достатъчно доходи. Вероятно и сегашната промяна на поста е свързана с пари. Когато говорим за англичанин, сигурно са много.
Сега обаче Пардю ще бъде в "окото на бурята". Тя само се завъртя в Разград, а на 15 май е финалът срещу Левски.
В три мача при него ЦСКА не вкара гол. Малко е стряскащо.
Но по-тежкото за Пардю ще е да обясни защо заради него (или въпреки него) са привлечени Жуниор Нзила, Яник Вилдсхут, Йоан Баи, Маурисио Гарсес и Браян Морено. Тези плашещи съперниците гиганти може би ще бъдат лепнати върху имената на бившите треньори Пенев и Младенов. Дори те да са ги искали, как Пардю посъветва Ганчев да не ги вземе? Защо мистърът не присъства на финалната среща между собственика и Стойчо, след като има такава тежест в клуба? Дали би се съгласил Ганчев еднолично да прави селекцията му, ако твърденията на Младенов въобще са верни?
Мистър Пардю, къде бяхте в последните 18-20 месеца? С кои действия или бездействия заслужихте тлъстата си заплата?
Очаквате ли да бъдете първият в ерата на Гриша Ганчев треньор, който да изпълни договора си? Може ли треньорската ви кариера в ЦСКА да свърши при загуба от Левски? Вие ли ще правите селекцията или е безсмислено да ви питаме?
Ето малка част от многото въпроси за интервю, което мистър Пардю със сигурност не би искал да даде на нито една медия.