Нека не омекотяваме допълнително футбола, ако е възможно. И да не търсим проява на сексизъм, когато играч докосне съдия. Иначе ще доизплискаме легена и е възможно да изгубим тотално смисъла на тази велика игра - футбола.
Един напълно невинен жест на Серхио Агуеро поведе до поредния бунт на social justice warrior-ите в социалните мрежи, които този път се прицелиха в любимата ни игра. Аржентинският нападател на Манчестър Сити, който тъкмо се бе завърнал след тежка контузия, изрази несъгласието си с едно отсъждане за тъч на страничната съдийка Сиан Мейси-Елис при победата над Арсенал с 1:0 в събота.
Това далеч не е първият двубой, за който Мейси-Елис отговаря като страничен рефер. Въпреки че е 35, съдийката има огромен десетгодишен опит като професионалист във Висшата лига и вече е достатъчно познато лице както за футболистите, така и за феновете.
Тук не можем да говорим за някакво ново лице, което спортът се опитва да не приеме или директно да отхвърли. Мейси-Елис вече не просто е част от Висшата лига, а получава наряди за дербита като Ман Сити - Арсенал и за никого не би трябвало да бъде проблем, че една жена може да диктува какво се случва на терена с едно размахване на флага си.
Who does Aguero think he is?
— Dr Rosena Allin-Khan (@DrRosena) October 17, 2020
Completely unacceptable.pic.twitter.com/fJ7L6zI2bt
Но това не е достатъчно за воините в социалните мрежи. Голяма част от тях, сред които и политици, погнаха Агуеро за сексизъм заради действията му към съдийката, които бяха заклеймени като "неприемливи" и "наказуеми", обвинявайки го в нападение и призовавайки да бъде наказан.
Разбира се, за истинските футболни фенове това са пълни безсмислици и отдалече си личи кой някога е гледал и минута футбол на красивия зелен терен, кой се е събличал по физическо и за кои единствената мускулна треска, която някога са изпитвали, е от напрегнатото натискане на клавишите на лаптопа или потупване по екрана на смартфона.
"Спрете се бе, хора - защити Пеп Гуардиола своя футболист след мача. - Серхио е един от най-милите хора, които съм срещал някога през живота си. Търсете проблеми някъде другаде, но не точно в тази ситуация."
Feminists bringing their politics to a beautiful game of football... a CONTACT SPORT!! How are these any different from what happened with Aguero? pic.twitter.com/3Nd8BQcyLY
— ilepɒʜT (@Epi_Liege) October 17, 2020
И е напълно прав. Нека не придаваме толкова сериозна тежест на един невинен жест и да не превръщаме Агуеро в олицетворение на насилието срещу жени само защото си е поискал един тъч.
Съдии са били ритани, блъскани, удряни, плюти и какво ли още не и виновните са били наказвани подобаващо. Нека не забравяме, че футболът е контактен спорт, а съдията е част от него. Играчите и реферите могат да се здрависват и да се потупват по гърба понякога. Дори да си говорят! Не звучи толкова страшно, нали?
Разбира се, когато границите бъдат прекрачени, в действие влизат наказателните картони и с право, но не защото съдията е мъж или жена.
Нека не слагаме допълнително омекотител в пералнята на футбола, защото играта в момента и без това е достатъчно пухкава и мека, както продължваме да се убеждаваме с някои театрални изпълнения отново в същата Висша лига. Неразбориите около ВАР дори няма да ги зачекваме.
А колкото до жените съдийки - бъдете сигурни, че примерът на Мейси-Елис ще вдъхнови много повече момичета да влязат във футбола, отколкото смешният плач на обидените в социалните мрежи.