Левски и ЦСКА викнаха неволята

Какво става в Левски и ЦСКА? Седмица преди старта на подготовката за новия сезон и месец преди дебютите им в евротурнирите, грандовете не взимат чужденци със спорни визитки и безспорни заплати. Не се избиват за треньори, а приемат оставяне на досегашните, въпреки неуспешния минал сезон. Говори се за таван на заплати (в ЦСКА - около 12 хиляди лева, в Левски - 10 000 евро), за разумни харчове и интерес към футболисти от родните отбори (особено в Левски).

Какво става? Къде са широките пръсти от последните лета и зими, къде са селекциите, къде са звездите Слори и Спрокел?

Неволята май научи ЦСКА и Левски най-накрая как да бъдат разумни и да ценят парите, фланелките си и нервите на своите привърженици. И най-вече - да впрегнат ресурса от свои кадри, който е неизчерпаем. През двата тима са минали стотици национални футболисти и треньори само за последните 2 десетилетия. Не може да няма кой да е треньор на "Герена" и на "Армията"! Не може да няма кой да ръководи школите им.

Промяна в политиката е наложителна и заради обстоятелствата - кризата е повсеместна, във футбола пари няма!

В Литекс трасираха пътя преди около пет години, когато Гриша Ганчев реши, че е безумно да привлича скъпи играчи и треньори, при условие, че у нас кадри има, а и при развиване на Академия ще му се върне инвестицията. Започна умно да дърпа момчета като Ивелин Попов, Бодуров, Пиргов, Иса - изпуснати или пропуснати от мрежите на грандовете от София. Възпита в дисциплина и ред юноши, в клуба му израснаха например братята Миланови. Да, ще каже веднага песимистът - не е създал Меси и Роналдо. Но за България работата в Литекс е пример.

Левски и ЦСКА имат всички предпоставки да я копират. Школите им на практика имат безграничен ресурс, защото няма дете с футболни мечти в София, което да не иска да е в единия или другия екип. Парите, които ще стигнат за изграждане на структура с интелигентни треньори и добри скаути, са около годишните заплати на сегашните чужденци в ЦСКА. Дори по-малко. И ще се изплатят при солидна и подредена работа.

В първите отбори е време за редуциране на безумните бюджети. Защо Митов и Радуканов да не водят Левски и ЦСКА? Нямали знания и опит... А време да направят нещо имаха ли?

За бития (болезнено) през този сезон Митов, след време ще дават няколко небити. Човекът има мотивация, учил се е, левскар е, а и вече изживя драмата на поражението. Дава му се шанс да опита и от победите. Желание има.

Радуканов е последният треньор, донесъл купи на ЦСКА. Да, пролетта му след второто завръщане не е успешна, но това бе предопределено от взривната есен и безумната зима, подготвила провала. Който и да е треньор на ЦСКА, ако не се промени политиката на ръководителите, намесите на директори и собственици във всяка спортно-техническа работа, успехи няма да има.

Колко пъти трябваше да се опарят Левски и ЦСКА, за да се научат? Колко пари подариха на знайни и незнайни нехайници, минали през България транзит?

Наскоро прочетохме анализ за Левски, в който имаше следните стряскащи факти: За четири години през отбора са минали 90 футболисти, а заплатите им са глътнали около 35 милиона лева. Който не знае, да припомним - за тия 4 години Левски няма трофей!

В ЦСКА има личности като Иван Бандаловски с близо 25 хиляди лева заплата, Костадин Стоянов (пак там някъде), Мишел Платини... Хора, които трябва да са в пъти по-добри от останалите на терена. Да пълнят стадиони с класа, за да изкарват такива пари. Да сте видяли пълна "Армията" скоро?

След четири години под чехъла на провинцията и при вида на националния отбор с 1-2 играчи от грандовете, Левски и ЦСКА е време да се замислят. Дано скоро пак не се появят съветници, които да пуснат "собствениците на шейната" и да се тръгне по старому.

Повече работа, по-малко подарени пари. Това трябва да е линията.

#1 senser 03.06.2013 в 17:26:02

порно

Новините

Най-четените