Новият век беляза избуяването и тоталното навлизане в обществото на явление, непознато за България до средата на 90-те години. Организирано футболно хулиганство.
Не че по мачовете нямаше сбивания и през 80-те, а се говори, че още през 70-те всяко гостуване на грандовете из дебрите на Югозапада или във Враца, например, е било напрегнато.
Но това са били нерви от мачовете, личностни конфликти или просто омраза по оста Провинция - София.
През 80-те сбиванията из столицата се случваха, но никога организирани, никога с качулки и маски, да не говорим за оръжие.
Просто повечко адреналин или алкохол, плюс омразата между двата водещи отбора.
На 15 октомври 2000 г., месеци преди настъпването на новия век, един човек загина в София - недалеч от Попа, докато седеше на стола си в заведение. Младен Младенов бе убит от бомбичка при сблъсък на агитките на Левски и ЦСКА на улицата зад гърба му.
Смъртта не само не усмири хулиганите.
Те вече са организирани във фракции, полупрофесионални бригади, трениращи, готвещи се, изпълнени с адреналин за бой.
Те поемат охраната на секторите от босовете на клубовете, обличат се във власт, диктуват мода сред младите с дрескода си... Най-добре и бързо организиращите се бойни отряди в България.
Хронологията на хулиганските проявление в новия век е сериозна.
И със сигурност ще изпуснем събития - редовните боеве преди дербито на Пловдив, сблъсъци из градския транспорт в София, разменени удари на този или онзи мач...
Ето по-едрите инциденти за последните години.
На 30 септември 2001 г. агитката на ЦСКА изпотроши целия сектор, в който бе настанена на "Герена" и го запали, като кадрите с огромния огън обиколиха световните телевизии.
На няколко дербита през 2002-ра и 2003-а година са атакувани ложите на стадиона, като при една "синя" атака под канонада бутилки попада и дъщерята на капитана на ЦСКА Георги Антонов, която е на 8 години.
2004 г. - Парламентът приема Закон за футболното хулиганство, който включва превантивни мерки, охранителни и наказателни такива.
Година по-късно агитката на Левски атакува оградите на националния стадион на вечното дерби, напада полицията с тръби и метални предмети. Седем полицаи са ранени, а арестите стигат рекордните до момента 76 души.
2006-а. Фенове на ЦСКА с боксове и тръби атакуват фенклуба на Левски на бул. "Черни връх" и оставят изпочупени стъкла и мебели, както и двама ранени, които са откарани в болница.
Същата година - финал за купата на България между ЦСКА и Черно море. За първи път Валентин Михов, президент на Профилигата, решава да експериментира и да възложи охраната изцяло на частна фирма.
Без полиция на стадиона - добра идея, приложима обаче в нормални страни.
На полувремето стотици фенове на ЦСКА прекосяват терена и атакуват агитката на Черно море, която е направила първия ход, тръгвайки към привърженици на ЦСКА в неутралния сектор "В".
Кървавите сцени продължават минути, а националната телевизия ги излъчва директно.
Има ранени и десетки арестувани.
През 2010-а големият скандал бе в Мездра, когато феновете на ЦСКА нахлуха на терена, атакуваха местните запалянковци, играчите... Мачът бе спрян, а гостите получиха служебна загуба.
Пак нямаше полиция на стадиона и тя дойде след сигнал, а за щастие жертви нямаше.
Само пред последните 30 месеца насилието ескалира и се случиха толкова инциденти, колкото за предишните 6-7 години.
През януари 2013-а над 300 привърженици на Левски и ЦСКА се биха в Борисовата градина, като остана да лежи тежко ранен "син" запалянко, намушкан с щека в лицето.
През лятото на същата година стотици "червени" атакуваха сградата на БФС и я подпалиха и изпочупиха. Дни по-късно при поредния им протест срещу закриването на клуба им, те раниха фоторепортер.
През октомври 2013-а, по време на вечното дерби, сектор "Б" изкара около 5 минути в брутален бой с полицията, като на пистата се появиха ултраси, готови да влязат на терена. Имаше ранени и арестувани, както и ударен полицай.
През май миналата година двете публики се сбиха в Студентски град преди волейболен мач Левски - ЦСКА, като падаха стъкла и витрини на зала "Христо Ботев".
На финала за купата на България Лудогорец - Ботев, агитката от Пловдив запали сектора, като предизвика късо съединение при електронните системи за рекламните пана. Мачът бе спрян за десетина минути, а можеше да се стигне до голяма трагедия.
През октомври на мача България - Хърватия се чуха расистки звуци, падаха бомбички и факли, а БФС бе глобен с рекордните 95 000 евро.
Дни по-късно агитката на Левски вдигна транспарант: "Да на расизма", като снимките обиколиха световните медии и предизвикаха английския в. "Гардиън" да посвети статия на страната ни - като "черна дупка на расизма" в Европа.
На 15 ноември 2014-а левскарите прекратиха баскетболния мач срещу Партизан в Балканската лига, като минаха през игрището и атакуваха десетина сърби на отсрещната трибуна.
Имаше кръв, имаше насилие и шокиращи сцени. И пак - всичко вървя "live" в тв ефира на националната телевизия.
В неделя пак "live" видяхме как цесекарите гониха отбора на Ашдод из терена в поредната брутална сцена на насилие по терените ни.
Изводите?
Явно законът не работи добре - превенцията я няма, а и рестрикцията също. Има огромен регистър с хора, които имат забрани за спортни състезания, но някак са на трибуните.
Полицията трябва да поеме задълженията си, а не да изнудва спортните клубове за по-големи пари като хонорари, че пази мачовете им.
Защото присъствието на дори един униформен създава друг респект сред хората с маските и качулките.
Иначе те стават неуправляеми.