Божидар Димитров отказва да се пенсионира

Директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров отказва да се пенсионира или да напусне поста си. Срещу него тръгна подписка в интернет, инициирана от проф. Ивайло Дичев, но в същото време две фондации - „Приморско" и „Тангра - Танакра", са започнали контра-подписка в защита на историка.

„Аз съм назначен за директор на НИМ с договор с Министерството на културата „до конкурс". Директорите се сменят при лоша работа в поверената им институция. Моята работа в НИМ, с известна нескромност, се оценява като много добра и не е случайно, че в мотивацията на организираната от Ивайло Дичев този раздел от работата ми не се засяга", изтъква Димитров в отворено писмо.

Съпротивата срещу него започна покрай кампанията за бутафорно реставриране на обекти от културно - историческото наследство, и достигна връх покрай истерията със „свещената вода" от Плиска. Димитров се обяви не само срещу своите критици и медиите заради „интелектуалната им недостатъчност", но и срещу ХЕИ, Министерството на здравеопазването и останалите институции, доказали, че водата е негодна за пиене.

"Чудотворната жива вода", бликнала от кладенец до Голямата базилика в Плиска, която трябваше да се раздава на Голяма Богородица заедно с в. "Стандарт" в будките на Lafka.

„Научната общност не е съставена само от Ивайло Дичев и Калин Янакиев. В подписката в моя подкрепа, въпреки,че е в началния си стадий виждам имената на двама академици - историци, има няколко професори, десетки млади историци. Те вероятно ще станат много повече в края на седмицата. И много представители на клира вече са се подписали в подписката в моя подкрепа. Очевидно те не смятат, че говоря езически измишльотини", пише Димитров.

Накрая историкът отправя съвет към Радан Кънев посъветва „двамата юнаци да не воюват с мен на това бойно поле. Това е все едно ЦСКА от „В" група да играе срещу Барселона".

Той изтъква, че е построил „над 30 църкви", с което опроверга твърдението на Янакиев, че е езически жрец на републиката. Гарантира също така, че „в нито една от възстановените крепости не е използван нито „итонг", нито грам бетон, няма да бъдат използвани и при Голямата базилика".

Новините

Най-четените