Мораториумът върху плащането на новите лекарства от НЗОК през 2018 г. е "автогол, пробутан на правителството от експерти".
Това обяви доскорошният подуправител на НЗОК Димитър Петров, който беше отстранен от длъжността си в понеделник по искане на проф. Камен Плочев.
Петров посочи, че авторите на идеята за спиране на финансирането за нови молекули е на Жени Начева (зам.-министър на здравеопазването и бивш съветник на здравния министър Кирил Ананиев от мандата му като шеф на Надзорния съвет на Касата), и на ръководителя на лекарствената дирекция д-р Галя Кондева.
По думите му - НЗОК има достатъчно вътрешни инструменти, с които да контролира цените на новите медикаменти, включително да откаже да подпише договор с техните производители, ако не й се предложат достатъчно големи отстъпки.
Според Петров - "голяма част от депутатите" от мнозинството не са желали да гласуват в полза на мораториума, въпреки че той беше подкрепен и след наложеното вето от президента Румен Радев.
"Мораториумът мина, защото иначе щеше да се приеме за бламиране на новия министър Кирил Ананиев", каза той.
Бившият подуправител на НЗОК обяви, че "нов потенциален автогол се бута на правителството от същите хора", каза Петров, препращайки към последното решение за създаване на комисия към министъра на здравеопазването за одобряване на средствата за нови лекарства за пациенти, при които не може да се осигури алтернативна терапия.
"Първо, няма такъв законов механизъм, по който това да става. В бюджета на Министерството на здравеопазването няма пари за тези лекарства. За да купува лекарства МЗ трябва да прави процедура за обществени поръчки, а помните какво се случваше, когато онкологичните медикаменти минаваха по този начин", каза той.
Димитър Петров обвини управителя на НЗОК проф. Камен Плочев в това, че е допуснал Касата да се управлява оперативно от Жени Начева, която оглавява Надзорния съвет. По думите му - "това не е редно и не може да стане, но се допуска отчасти заради това, че проф. Плочев трудно се справя с управлението на НЗОК".