Автобусни превозвачи са готови да излязат на безсрочен протест от 18 февруари, ако не бъдат решени проблемите в сектора, сред които нерегламентирани пътувания между населени места, неясноти около тол системата, пропуски в законодателната база и др.
Призивът за бързи решения е не само към държавата, а и към общините, с които превозвачите пряко взаимодействат. Правителството вече е информирано за протестите като превозвачите се застраховат, че проявата няма да бъде "антиправителствена". Това стана ясно на пресконференция на браншовите организации.
Около 3 хиляди микробуса извършват нерегламентиран превоз в България, според Националното сдружение на автобусните превозвачи (НСАПБ). Решението според недоволните е да се криминализира нерегламентираният превоз.
Същевременно браншът не е срещу практиката на споделените пътувания, коментира изпълнителният директор на Националното сдружение на автобусните превозвачи Ивайло Константинов. Визира се самоорганизирането на пътуващите чрез групи в социалните мрежи, при които непознати пътуват с общ автомобил като алтернатива на другите видове транспорт.
Проблем за междуселищните превозвачи се явява и тол системата. От Българска федерация пътнически транспорт предлагат тя да отпадне за автобусите и за тях да останат винетките, тъй като според тях покрай тол системата имало много неизвестни. По план тя трябва да заработи през август.
От брашна посочват като проблем и откъснатостта на 140 населени места в селата, за които преди е имало, а вече няма автобусни превози. В тази насока искането е за съвместна работа с общините за по-бързо решаване на въпросите за транспортните схеми.