България увеличава бюджета за отбрана

България обеща да увеличи разходите за отбрана от следващата есен, за да покрие изискванията на НАТО. Ангажиментът дойде при посещението на генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг, който разговаря с премиера Бойко Борисов и с президента Росен Плевнелиев.

Както е известно, България не покрива изискването на НАТО да отделя поне 2 на сто от БВП за отбрана, като за 2015 г. заложените средства са 1.5 на сто от БВП. Иначе Столтенберг постави висока оценка на българските военни, участващи в мисиите и операциите на НАТО - Афганистан, Косово и охраната на Черно море, и ги описа като отлични професионалисти.

„За да инвестираме в отбрана, това е предизвикателство за всички нас. Сигурността е важна и е предпоставка за нашата свобода. Получих уверението на президента, че България ще увеличи разходите за отбрана от следващата есен", заяви Столтенберг след среща с държавния глава Росен Плевнелиев.

"Ще установим командно-контролни елементи поне в 6 източноевропейски наши съюзници. Ще извършваме учения и това ще бъде ключа за осигуряване на необходимата рамка за подсилване на фланга на НАТО", обяви Столтенберг за бъдещите планове на НАТО в региона.

Президентът Плевнелиев се обяви за разнообрази доставчиците на оръжейни технологии, визирайки Русия, както и за модернизация на българската армия, така че да е съвместима с въоръженията на съюзниците й от НАТО.

Плевнелиев често призовава за увеличаване на разходите за отбрана, като това бе заложено и в стратегията на служебния министър Велизар Шаламанов, утвърдена за срещата на върха в Уелс през миналата есен.

"Информирах генералния секретар, че тежката икономическа ситуация в страната през миналата година, доказателство, за което беше свръхдефицит и фалит на четвъртата по големина банка в България, не позволи в бюджета за 2015 година да бъдат отделени толкова средства за отбрана, колкото бяха отделени през 2014 година. Сумата е около 30 милиона евро по-малко. Очаквам военният бюджет да бъде актуализиран през годината, за да можем да изпълним поетия ангажимент и дадената дума", допълни Плевнелиев.

Премиерът Борисов постави акцент върху ефективното и прагматично използване на средствата, предвидени за отбрана, за да бъде намерен балансът между възможностите на бюджета и поддържането на високо подготвени и материално обезпечени въоръжени сили.

На срещата в Министерския съвет е обсъдено сътрудничеството в рамките на Алианса, както и Планът за действие за готовност на НАТО, съобщиха от правителствената информационна служба.

„В този смисъл бяха подчертани възможностите, които предоставят инициативите на НАТО и ЕС за интелигентна отбрана и споделяне на способностите", съобщават от правителствената информационна служба.

Обсъдени и теми за енергийната сигурност.

Йенс Столтенберг е генерален секретар на НАТО от 1 октомври 2014 г., така че посещението му има и опознавателен характер. Преди него в България на посещение бяха държавният секретар на САЩ Джон Кери и това на външният министър на Великобритания Филид Хамънд.

Новините

Най-четените