Европейският съд по правата на човека в Страсбург поиска правителството незабавно да спре разрушенията на ромски къщи в Гърмен, насрочени за 13 юли, понеделник. Тогава багерите трябва по план да съборят 20 постройки от гетото, заради което се стигна до протести и грозни провокации. Часове по-късно МРРБ съобщи, че насроченото разрушаване се отлага временно.
Произнасянето на съда е станало на 10 юли - в същия ден, когато е подаден сигналът от Сдружението с нестопанска цел "Инициатива за равни възможности. Решението е публикувано във Facebook от журналиста Огнян Исаев, един от подписалите жалбата заедно с адвокат Даниела Михайлова.
„Тези действия на администрацията са насочени единствено срещу ромите, въпреки съществуването на огромен брой други незаконно изградени постройки в страната", пишат защитниците на човешките права.
Според тях подобно селективно представлява дискриминация на етническа основа и сериозно нарушение на основни човешки права, гарантирани от Конституцията на България и международното законодателство.
Багерите вече влязоха в квартал "Кремиковци" на 29 юни, когато бяха съборени четири къщи и близо 20 деца и възрастни останаха без покрив над главите, тъй като общината не им е осигурила място да пребиваване.
Докато местните хора, основно футболни агитки от цялата протестираха, протестираха, се чуха предупреждения, че България може да бъде от ромите в Страсбург, тъй като не им е осигурила подслон.
Гетото в Гърмен се състои от 124 постройки, а някои от хората, живеещи там, заплашиха, че ще се самозапалят, ако къщите им бъдат съборени.
Първоначалната идея бе останалите без покрив жители на "Кремиковци" да се подслонят в закритото преди години училище в село Осиково, припомня БТА. Местните хора обаче само за ден събраха протестна подписка с над 300 подписа и организираха протест пред сградата на общината срещу това намерение.