Здравното министерство е пуснало обществена поръчка за лекарства за 1.2 млрд. лв. Става дума за т.нар. електронен търг за медикаменти, който цели общи поръчки за нужните медикаменти за всички болници, а идеята е така да се постигнат по-ниски цени.
Поръчката е за доставки за 2 години за около 800 позиции, което според министерството покрива всички нужди на болниците от препарати. Заявките за това какви лекарства и какви количества са нужни са подавани от самите болници. В търга се включиха около 150 лечебни заведения, т.е. по-малко от половината у нас.
Идеята на министерството е при поръчка в толкова голям обем да се намалят цените, на които се доставят препаратите. В електронната платформа на търга ще се качват обявените нужни количества. След това търговците на лекарства ще наддават, но с по-ниски цени, тъй като всеки ще вижда офертите на другите. След няколко дни МЗ ще сключва рамково споразумение с двете фирми, предложили най-ниските цени. После всяка болница ще прави свои поръчки от тези двама дистрибутори за въпросната позиция, но вече за конкретни количества и срокове. Цените ще се плащат от болниците.
В момента всяка болница сама прави търгове за всички медикаменти, които осигурява. Новата схема до известна степен повтаря централизираната система отпреди години, когато МЗ правеше търгове и доставяше на болниците. Тогава постоянно имаше липси на лекарства. Предполага се, че по-гъвкавият вариант сега няма да доведе до толкова драстични ситуации.
Според търговци обаче промяната може да доведе до елиминиране от пазара на по-малки, регионални фирми и изчезване на още медикаменти от пазара. Проблем е и това, че дистрибуторите имат различна политика спрямо различните болници - сега те дават една цена на тези, които плащат навреме и по-висока на тези, които имат просрочия.