Новата 2018 г. е тук, а още от първия й ден влизат в сила голям брой промени и нови закони, които ще бъдат определящи за общественото развитие през следващите 12 месеца.
За първи път от пълноправното си членство в ЕС - България поема ротационното председателство на Съвета на Съюза. Страната е включена в трио с Естония и Австрия, а получаването на възможността София да участва в определянето на дневния ред на ЕС се случи с известно избързване от първоначалния план. 1 януари 2018 г. трябваше да сложи началото на председателството на Великобритания, но графикът беше изменен принудително след резултата от референдума за Brexit.
Под надслова "Съединението прави силата", България поставя четири основни приоритета в работата на Съвета на ЕС през следващите 6 месеца - Бъдеще на Европа и младите хора, Западни Балкани, Сигурност и стабилност, и Цифрова икономика.
Официалното тържествено откриване на председателството е планирано за 11 януари, когато ще се проведе церемония в Народния театър. Въпреки че основните събития са концентрирани в столичния Национален дворец на културата, очаква се част от срещите на министри и експерти от ЕС да се случват и във Варна, Бургас, Пловдив, Велико Търново, Габрово, Русе и др.
От 1 януари 2018 г. влиза в сила и новият държавен бюджет. От днес минималната работна заплата вече е 510 лв. - увеличение с 50 лв. от досегашното ниво. Най-малките пенсии също ще нараснат, но от 1 юли 2018 г., като ще бъдат в размер на 207,60 лв. Обезщетението за отглеждане на дете през втората година на майчинството, което досега възлизаше на 340 лв., вече става 380 лв. Увеличават се и минималните заплати за учителите, военнослужещите, пожарникарите и полицаите.
В първия ден на 2018 г. започва и въвеждането на нов тип винетки - за срок от 3 месеца, на цена от 54 лв. Разходите за останалите видове стикери за автомобили няма да се променят. Годишната винетка остава 97 лв., месечната - 30 лв., седмичната - 15 лв.
Докато България започва новата година начело на ЕС, Аржентина поема председателството на Г-20 - очаква се в центъра на дневния ред на 20-те водещите икономики в света да попаднат образователните технологии. От началото на 2018 г. влиза в сила нова директива за финансовите инструменти в ЕС, смятана за най-амбициозната финансова реформа в съюза. Промените целят по-голяма защита за инвеститорите и повече прозрачност при търговията на фондовите борси.
Валета в Малта и Леуварден в Холандия започват годината като Европейски столици на културата - титла, която ще бъде предадена на Пловдив и италианския град Матера през 2019 г.
От 1 януари Лондон въвежда нови правила за таксиметровите превози - всички нови модели на легендарните черни таксита ще трябва да имат електрически двигатели и способност за движение при нулеви емисии CO2 за минимум 48 км. Британската столица си е поставила за цел да създаде "най-зеления таксиметров автопарк в света" - причините са свързани със замърсяването на въздуха заради тежкия трафик.
В страните от ЕС влизат в сила нови, по-стриктни правила за енергийна ефективност и чистота на всички новопроизведени домашни уреди за отопление на газ или дърва.
Нови еко-правила влизат в сила от 1 януари 2018 г. и в Китай - страната спира политиката си за внос на пластмасови и други видове отпадъци, които се поддават на рециклиране. Промяната ще има сериозни последици за глобалната търговия - само за 2016 г. Пекин е внесъл 7,3 млн. тона отпадъчна пластмаса, която занапред ще се превърне във вътрешен проблем на развитите икономики.
От 1 януари влизат в сила и нови правила за туристите в Гърция - въвежда се такса за престой с нощувка, която варира между 0,5 евро и 4 евро на ден в зависимост от типа на хотела, в който отсядате.
Калифорния вече разрешава употребата на марихуана дори да не е за медицински цели - всеки пълнолетен (над 21 г.) жител на щата ще има право да притежава до 28 грама канабис и да отглежда до 6 растения у дома.
Любителите на алкохолните напитки във Финландия имат още един повод за празник: от началото на 2018 г. вече е разрешена продажбата на бири, сайдери и бутилирани коктейли с не повече от 5,5% алкохол в бакалии, вестникарски будки или бензиностанции.
В Русия на 1 януари 2018 г. започва да действа нов закон, който задължава операторите на онлайн-чат приложения да верифицират самоличността на всеки потребител. Законът ще изисква всички хора, които използват приложенията, да въведат в тях своя телефонен номер.
Администраторите ще бъдат задължени и да ограничават или спират достъпа на потребители, заподозрени за разпространяване на нелегално съдържание. При поискване - те ще трябва да разпращат до потребителите си и съобщения, създадени от държавните власти.