Европейският парламент (ЕП) прие спорната директива за авторското право в интернет, което означава, че евродепутатите, еврокомисията и Съветът на ЕС ще могат да продължат тристранните преговори по текста.
Той беше приет с 438 гласа "За", 226 - "Против" и 39 - "Въздържали се". Еврокомисарите Мария Габриел и Андрус Ансип определиха решението като огромна крачка към балансирана реформа за авторското право в Евросъюза.
Одобрени са изменени версии на два от най-обсъжданите компоненти на закона - Член 11 и 13, които предвиждат въвеждането на "данък ъплоуд" и филтри за публикуване.
ЕП одобри филтрите за всички сайтове и приложения, освен най-малките. Всичко, което потребителите искат да публикуват, ще преминава през тези филтри за одобрение. Съдържание като мемета и пародии, което до момента беше законно, също ще бъде засичано.
Технологичните гиганти от своя страна ще трябва да заплащат за авторски материали с аргумента, че действията са в защита на малките фирми и свободата на словото.
Текстът стана популярен заради споровете, че засяга интересите на технологичните компании, творците и обикновените интернет потребители. Директивата би трябвало да замени законовата рамка, приета през 2001-а.
Според критиците й обаче тя ще наложил нов тип цензура в мрежата, която ще възпрепятства свободния обмен на информация.
Първото предложение за изменения в законите за авторското право в Европа е от 2016-а година. Първата версия на настоящата директива беше отхвърлена през юли месец тази година.
Промените трябва да получат окончателно одобрение през януари 2019-а.