Ясно е, че българските пенсионери, чийто трудов стаж е преминал във времената отпреди 90-те години, ще си умрат в глад и мизерия. Не е сигурно обаче, че и хората, чийто трудов път се е случил по време на прехода, ще бъдат по-облагодетелствани откъм парите за старост.
Решения в дългосрочен план за пенсионна реформа не се откриват в предизборните програми на големите партии като ГЕРБ и БСП, които се борят за първото място, а в по-малките, чието влизане в 42-ото НС не е обявено категорично от социолозите - става въпрос за ДСБ и Движение България на гражданите.
Пенсионерите са най-онеправданото българско поколение - не стига, че живяха под стъкления похлупак на тоталитарната държава, която уби предприемчивостта и вярата в собствените сили на повечето от тях, но и натрупаните при т.нар. социализъм от труда им социални фондове бяха ограбени от партийните номенклатурчици. А управлявалите при прехода правителства ги доограбиха и натикаха съвсем в мизерното битие.
Припомняме това състояние поради простичкия факт, че всички ние, техните деца и внуци, или поне голяма част от тях, полагаме грижи за майките и бащите си, бабите и дядовците, за да могат да не карат на хляб и кисело мляко като припадналия от глад преди време пенсионер в Дупница.
Само че животът стана нелек и за работещите българи, които все по-трудно си позволяват да отделят пари за лечение, зъболекар, храна на възрастните си роднини.
Никаквите пенсии не позволяват на повечето пенсионери не само (качествена) храна, но ги правят и роби на местата, където живеят. Застопоряват ги там и не им позволяват мърдане поради скъпия транспорт. Единствено развлечение за мнозина е посещението в магазините "втора употреба".
Мантрата "швейцарско правило"
И на цялата тази мизерия какво виждаме? Отново обещанието за индексация на пенсиите с това прословуто "швейцарско правило", споменато като мантра във всички предизборни програми.
Тоест - индексация на пенсиите всяка година с половината от ръста на инфлацията и половината от ръста на доходите. Добре забравено от ГЕРБ по време на мандата им, приложено половинчато от тройната коалиция в края на управлението й.
Гражданите за европейско развитие на България обаче правят уговорката, че правилото ще действа, само ако бъде отчетен ръст на икономиката и ниво на заетостта. При какви показатели? Не пише.
Да им вярват ли пенсионерите - на власт, която 2 години се правеше, че такова правило не съществува, а впоследствие го и отмени. Обещанието да индексират пенсиите съобразно швейцарското правило за компенсиране на инфлацията беше вписано и в предизборната им програма за вота през 2009 г.
Освен ежегодна индексация по същото това швейцарското правило, БСП обещава и преизчисляване на старите пенсии. Разбира се, левицата е за спиране на увеличаването на осигурителния стаж и възрастта за пенсиониране, наложени в мандата на ГЕРБ. Обаче и ГЕРБ не настоява да продължи единствените реформи, които предприе.
Социалистите дори предлагат да възстановят на военнослужещите отнетите им при мандата Борисов права. Политика, подкрепяна и от ДПС. За чия сметка - не казват. И друго обещават - предсрочно пенсиониране, в случай че не ни достигат 2 години стаж или години до излизане в пенсия.
Има и други предложения
В платформите на ДСБ и "Движение България на гражданите" обаче има и други предложения, освен мантрата с "швейцарското правило".
Тъмносините предлагат възстановяване на справедливостта за малко над 52 500 български граждани, които получават тавана от 770 лева (бетониран и от Страсбург), а реално би трябвало да вземат повече.
Същевременно НОИ допълва пенсиите на близо десет пъти повече българи, чиито осигурителен принос не достига и за 150 лева, колкото е минималната пенсия. Партията на Костов смята, че държавата може да го прави, само ако това е единственият доход на тези хора. От платформата на ДСБ става ясно, че партията настоява за една по-голяма справедливост, като пенсия да се получава само срещу реално внесени пенсионни вноски.
В същото време партията на Меглена Кунева набляга на разширяване на обхвата на втория пенсионен стълб за хората под 45 години. Сега задължително за втора пенсия в частен фонд, освен в НОИ, се осигуряват родените след 31 декември 1959 г. Както показаха анализи и публикации, парите ни, вложени в тях, са с отрицателна доходност.
В никоя от предизборните платформи няма отбелязани какви мерки ще бъдат предприети за некоректни работодатели, които не внасят социалните и здравните осигуровки на работещите при тях.
Но, в крайна сметка, теглейки чертата за обещанията спрямо унижените и оскърбените от всички власти, се получава следното уравнение с няколко неизвестни.
За пенсии за 2013-а необходимите средства са в размер на близо 7.9 милиарда лева (около 7.853 млрд. лева). В същото време безработицата в България расте и приближава 13%. Сумата за пенсии е огромно перо, погледнато като дял от БВП - малко над 10% (НСИ е публикувала окончателните данни само за 2011-а, когато БВП е 75.308 млрд. лева.)
Преброяването през 2011-а потвърди тенденцията за застаряването - на 70 младежи, които влизат на пазара на труда, се падат 100 възрастни, които излизат в пенсия.
За периода 2008-2012 г. в сферата на пенсиите и обезщетенията е най-големият дефицит - 17.2 млрд. лева. При здравните осигуровки минусът е в размер на 1.7 млрд. лева за 4-те години.
Това означава, че от парите на данъкоплатците са извадени и тези суми, за да е в състояние държавата да плаща пенсиите и за лечение. При приходи от малко над 21 млрд. лева, системата "гълта" близо два пъти повече.
Ситуацията, при която работещите стават по-малко, пенсионерите повече, а в икономиката не се очертава силен растеж, не може да продължава дълго. Това е втората бомба, след набълбуканата с дългове енергетика.
А партиите не казват как смятат да се справят.