Адвокат Ина Лулчева, която представлява собственика на "Тад Груп" Иван Тодоров по делото за хакването на НАП, подложи на критики прокуратурата заради разпространените доказателства от разследването срещу фирмата.
"Има директива във връзка с прилагането на презумпцията за невиновност, която не допуска разпространяване на материали, водени по досъдебното производство", каза Лулчева.
Директивата на ЕС от 2016 г. относно укрепването на някои аспекти на презумпцията за невиновност и на правото на лицата да присъстват на съдебния процес в наказателното производство, гласи следното:
"Презумпцията за невиновност би била нарушена, ако в публични изявления на публични органи или съдебни решения, различни от решенията относно вината, заподозреният или обвиняемият бъде представен като виновен, докато вината му не бъде установена в съответствие със закона. Такива изявления и съдебни решения не следва да създават впечатлението, че това лице е виновно".
В четвъртък пресцентърът на държавното обвинение публикува 13 страници с доказателства, събрани срещу Кристиян Бойков във връзка с разследването на хакерската атака срещу НАП. Сред тях се твърди, че има аудио- и видеозаписи, на които Бойков споделя пред търговския директор на "Тад груп" Георги Янков, че е разпратил "тея неща" до медиите и че впоследствие е съчинил фалшиво писмо от "анонимен руски хакер", с което поема отговорност за изтичането на личните данни.
Адвокатът на "Тад груп" отхвърли доказателствата, като посочи, че "е възможно Кристиян Бойков да информира Георги Янков за разпространение на дадена информация, но не и самият Янков да подбужда такова разпространение".
Търговският диркетор на "Тад груп" беше привлечен като обвиняем по разследането за кибертероризъм, но съдът го пусна под гаранция от 20 000 лв.
Лулчева упрекна прокуратурата и в манипулативно представяне на информацията за съдействието от страна на Иван Тодоров. Според нея той е предоставил на разследващите "всички данни, с които е разполагал още в деня на претърсването и изземването".
"Информацията, която се подаде, не беше, че е отказал съдействие, а че не е съдействал, защото не е предоставил пароли. Това е в противоречие с материалите по делото, с които прокуратурата разполага", каза адвокатът. Според Лулчва паролите на служебните машини в "Тад груп" са били известни само на човека, който ползва даден компютър, като всеки опит за влизане без парола е водил до промяна в информацията.
Според Лулчева, целта на публикуването на доказателствения материал от прокуратурата е било "желание за въздействие чрез създаване на негативно обществено мнение".
Предстои втората инстанция на Специализирания съд да се произнесе по искането за промяна на мярката за неотклонение на Иван Тодоров. Той беше арестуван в началото на седмицата след връщането си в София от Канада, а съдът реши да го освободи под гаранция от 100 000 лв. Тодоров е привлечен към обвинението като "подбудител" на Кристиян Бойков.