Директорът на БАБХ: Не информирахме достатъчно добре хората в Странджанско

Директорът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Дамян Илиев призна, че вероятно агенцията не е информирала достатъчно хората в Ямболско за проблема със заразата от чума, заради която се наложи дребните преживни животни - кози и овце - в техните стопанства да бъдат евтанизирани.

По думите на Илиев обаче е несъстоятелно съмнението в наличието на заболяването. Като такова той определи и твърдението, че няма разпространение на болестта, след като животните не умират. Директорът на БАБХ обясни, че вирусът може да се пренася без непременно да има смъртност.

Илиев коментира, че е готов да подаде оставка, но е категоричен, че БАБХ върши работата си професионално.

На извънреден брифинг той даде обяснение и защо животните не са били ваксинирани. Ваксина за болестта съществува, но тя е жива и е забранена в Европейския съюз. Ако бъде приложена, тя ще доведе до минимум 2 години икономически санкции за България, коментира Илиев. Към момента било договорено с Европейската комисия санкциите да са само за региона - 6 села в две общини, ако не излязат нови огнища.

Експерти от Главна дирекция САНКО на ЕК ще пристигнат в страната в понеделник. В рамките на пет дни те ще проверят дали БАБХ действа адекватно по случая. Ако се установи, че е работено правилно, ще има допълнителни компенсации от страна на Европейския съюз.

По думите на Илиев фермерите не пречат на действията на агенцията, а били притеснени за компенсациите. За да са по-високи те, изплащането няма да започне в понеделник, а "малко ще се забави".

По време на същия брифинг стана ясно, че заради протести и живи вериги в село Шарково не са евтанизирани 400 животни. Така селището представлява "потенциален риск" за разпространение на заразата.

Новините

Най-четените