ЕК иска и България да участва в спасяването на Гърция

Европейската комисия (ЕК) обяви, че ще иска от България и другите осем страни, които са извън еврозоната, да участват в спасяването на Гърция чрез гаранция за спешен заем в размер на 13 млрд. евро, съобщи БНР.

По думите на комисар Валдис Домбровскис, който отговаря за общата валута, Гърция се нуждае от преходно финансиране за предстоящите три месеца, преди да започне новата й спасителна програма.

Заради очевидната липса на по-добри решения, единственият възможен вариант остава Европейският фонд за финансова стабилност (EFSM) - инструмент, създаден в началото на дълговата криза.

Той не трябваше да се използва повече, но в него има налични пари от европейския бюджет като гаранция. Те могат да покрият неотложните плащания на Гърция от 7 млрд. евро през юли, както и други 5 млрд. евро през август.

28 е повече от 19

Предложението на ЕК предвижда отпускането на мостови заем с максимален матуритет от 3 месеца, който да бъде върнат в Европейския фонд за финансова стабилност (EFSM) с парите, които Гърция би трябвало да получи от спасителния фонд на Еврозоната - Европейския механизъм за стабилност (ESM) по новата тригодишна програма за 86 млрд. евро.

За разлика от ESM, който е гаранционен фонд на Еврозоната, EFSM се финансира от всички 28 страни-членки на ЕС през бюджета на съюза. За да бъде отпусната сума от него, е нужно съгласуване между всички 28 правителства, а не само на 19-те.

Чехия и Великобритания са сред държавите, които най-силно се съпротивляват на идеите за финансиране на Гърция през EFSM.

Решенията в EFSM обаче се вземат с квалифицирано мнозинство, което означава, че ако 16 страни, представляващи 65% от населението на ЕС, подкрепят проекта, той може да влезе в сила.

Какво мисли България

Към момента българското правителство не е съобщило своето становище, но на 26 юни по време на Европейския съвет Бойко Борисов заяви: „Ако бяхме сега в еврозоната, ние също трябваше да дадем пари за Гърция и по-бедните ще дадат на по-богатите, което не ми се вижда логично".

Тази позиция ще бъде потвърдена, доколкото може да се съди по неофициалната информация.

Премиерът Бойко Борисов е дал ясен знак на шефа на ЕК Жан-Клод Юнкер и председателя на ЕС Доналд Туск, че няма да подкрепи спешните кредити за Гърция, пише днешният брой на в. "Стандарт".

Позицията се подкрепя и от коалиционните партньори от Реформаторския блок:

Против съм България да дава пари (да гарантира заеми) на Гърция. Който си избира крайно леви популисти като Сириза, да с...

Posted by Martin Dimitrov on Wednesday, 15 July 2015

ДПС също се обяви против включването на България във финансирането на Гърция:

"Кредиторите трябва да имат най-голям дял в помощта за Гърция. Очевидно е, че те са имали полза от тези заеми, справедливо би било те да поемат най-голямата тежест сега. Сравнете пенсиите на българските пенсионери с тези на гръцките. Попитайте обикновените хора дали е справедливо. Сигурен съм, че ще кажат "не", коментира Алиосман Имамов.

Ако бъде прието предложението на ЕК, страните няма да бъдат принудени да внасят допълнителни вноски, а само да се ползва гаранцията на EFSM за набиране на финансиране от пазарите.

Най-важният въпрос е какви гаранции ще бъдат осигурени в случай на невъзможност на Гърция да върне дълга от EFSM. Затова ЕК търси форми, по които Еврозоната да гарантира възстановяването на евентуалните загуби за останалите 9 държави - България, Великобритания, Хърватска, Чехия, Дания, Унгария, Полша, Румъния, Швеция.

Какви са рисковете

Въпреки че гръцкото правителство най-после даде ход на реформите, поискани от кредиторите, все още не е сигурен изходът от преговорите по евентуалната трета финансова програма в размер на 86 млрд. евро.

През нощта Гърция прие пенсионна възраст от 67 години и драстично ограничи изключенията от 23-процентовата ставка по ДДС...

Posted by Georgi Angelov on Thursday, 16 July 2015

Потенциалната опасност от провал на преговорите не идва само от Гърция.

Международният валутен фонд и САЩ лобират пред лидерите на Еврозоната за облекчаване на условията по връщането на външния дълг на Гърция. Един от сценариите включва дори частично опрощаване на задълженията - нещо, на което категорично се съпротивляват парламентите в Германия, Финландия и др. страни от Еврозоната.

Рисковият натиск може да доведе до отказ на националните парламенти на 18-те страни от одобрение на споразумението с Гърция, което ще върне кризата в изходна позиция.

#1 Mr Norris 16.07.2015 в 08:28:05

Давайте да помагаме, че клетите гръцки пенсионери едвам кретат с 800 евро пенсия...

#2 boris 16.07.2015 в 09:50:32

Като не можем очевидно с пари, защо все пак, като дабри съседи, не помегнем с акъл? Може да предложим на ЕК и Гърция, безкорисно да им дадем Симеон Дянков за министър, да ги оправи.

#3 паяка 16.07.2015 в 12:28:17

Че ние си им помагаме, не ангро и не на държавно ниво. Даваме по рамо на туризма им, директно на трудещия се грък, това е, от което имат нужда те.

#4 TheRock 16.07.2015 в 12:31:00

OXI!!!! ДА си ебат майката наглите и тъпи гърци!!! --------- "Ениджевардарското слънце" - филм за Апостол Войвода https://www.youtube.com/watch?v=u71ax7XXfCo

#5 vanko 16.07.2015 в 12:40:04

Амиии... може да приемем гръДСки бежанци (ако има толкова тъпи гърци, бягащи в... България)

#6 Шамито 16.07.2015 в 14:19:29

Да уточним.Да спасим Гърция от кого?От хватката на лихварите или от неспазване на демократични ценности.Ако е от второто моля цитирайте.

#7 Kosio 16.07.2015 в 14:26:44

Гърция нищо няма да върне. След време ще мотат и сучат и пак ще постигнат своето. Наглото е ЕС да ни карат и ние със скъсаните гащи да им даваме пари. Съкратени финансирания във всички социални, здравни и икономически области имаме ( нещо което гърците дори не си представят) и мизеррни заплати и пенсии....и пак да даваме. Въпреки кризата, нали знаете, че гърците и до сега ни гледат с подигравка.

#8 Xaoc 16.07.2015 в 14:54:20

Призовавам ако ни накарат да плащаме дълговете на Гърция, масово да спрем всички плащания към банките.

#9 AlahAkbar 16.07.2015 в 18:45:32

Ко? Нье!!! Викам да почват да работят маляките. Стига са го играли соц бунтовници.

#10 dedogo6 16.07.2015 в 19:00:01

Една дума за гърците от мен - КОР! Тва е.

#11 pepe 16.07.2015 в 19:13:52

Най-важното е - ние не сме участвали в преговорите за този дълг и не сме го одобрявали.

#12 dedo adji 16.07.2015 в 19:39:09

Сега е шансът на Бойко да покаже дали е премиер или вицегубернатор.

#13 Кръстанов 16.07.2015 в 21:30:38

Забелязах объркваща информация в текста: "За разлика от ESM, който е гаранционен фонд на Еврозоната, EFSM се финансира от всички 28 страни-членки на ЕС през бюджета на съюза. За да бъде отпусната сума от него, е нужно съгласуване между всички 28 правителства, а не само на 19-те." И няколко реда по-надолу четем: "Решенията в EFSM обаче се вземат с квалифицирано мнозинство, което означава, че ако 16 страни, представляващи 65% от населението на ЕС, подкрепят проекта, той може да влезе в сила." Или първото е вярно, или второто. Не знам защо авторът не е обърнал внимание на този момент. Излиза, че, за да бъде отпусната сума, е необходимо съгласуване НЕ на 28 държави, а на 16, които представляват 65% от населението.

#14 pepe 16.07.2015 в 21:46:01

Кръстанов, мисля - защото в единия случай става дума за заема от 86 милиарда, в другия - за мостовия заем от 13 милиарда, отпуснат чрез Фонда за стабилност.

#15 JB 16.07.2015 в 22:37:28

По примера на гърците, да се проведе референдум в България, дали българите са съгласни, да участват в "спасението" на Гърция.

Новините

Най-четените