8 министри гласуваха против ратификацията на Истанбулската конвенция

Нов спор се разрази в правителството, след като стана ясно, че Министерският съвет ще предложи на Народното събрание да ратифицира Конвенцията за превенция и борба с насилието срещу жените и домашното насилие, по-известна като Истанбулската конвенция.

Вицепремиерът Валери Симеонов обяви след срещата на кабинета, че осем от министрите са гласували против предложението на Министерския съвет.

"Не става дума за някакво политическо противопоставяне. Става дума за позиция, която са взели", коментира Симеонов, цитиран от Фокус.

Все пак въпросът за ратифицирането на конвенцията ще бъде разгледан в парламента. "Мнозинството взима решение, така е и в Народното събрание. Дали ни харесва или не ни харесва - това е", обясни вицепремиерът за гласуването в Министерски съвет.

Попитан дали става въпрос за "опасност" у нас да бъде признат третия пол, Симеонов отговори, че "не трябва да се влиза в детайли", но "след обсъждането не би трябвало да има такава опасност".

По информация на "Труд" сред министрите, които са гласували срещу ратификацията на конвенцията, са четиримата от квотата на Обединени патриоти - вицепремиерите Валери Симеонов и Красимир Каракачанов, Нено Димов (екология) и Емил Караниколов (икономика). Освен тях сред гласувалите "против" от ГЕРБ са били Владислав Горанов (финанси), Ивайло Московски (транспорт) и Кирил Ананиев (здравеопазване).

Във връзка с позицията на Патриотичния фронт министъра на външните работи Екатерина Захариева обясни, че Истанбулската конвенция не води до промяна на Конституцията, каквито, изглежда, са тревогите на противниците на ратификацията.

"Имаше дискусия. Мисля, че имаше недоразумение с част от текстовете, надяваме се, че в дебата бяха изчистени", заяви тя. По думите на Захариева целите на конвенцията са "от най-ранна възраст да се възпитаваме в толерантност и зачитане на равенството на половете", както и защита на жени и момичета от всяка форма на насилие.

Според министъра с приемането на конвенцията "България ще застане сред демократичните държави, които уважават равенството на половете и излизат от стереотипите, че една жена може да бъде подлагана на насилие само защото се е родила жена". Захариева отбелязва, че конвенцията е подписана от всички държави в Европейския съюз. България е направила това през април 2016 година. Нашата страна, заедно с още 15 други, е сред тези, в които документът все още не е ратифициран.

"Няма как България да не ратифицира Истанбулската конвенция предвид факта, че тя поставя на най-високо ниво защитата от домашно насилие и равенството на половете. Ние се борим за това от години", коментира още Захариева. Тя допълни, че ратификацията на Истанбулската конвенция няма да доведе до изменение на конституцията или до задължение България да разреши еднополовите бракове.

Надеждите на Захариева са, че дори да има някакви съмнения по темата, те ще бъдат изчистени в парламента.

Целите на конвенцията са изцяло свързани със защитата на жените от всички форми на насилие, както и борбата срещу домашното насилие над мъже и жени. Никъде в текста не се споменава нищо за хомосексуални или транссексуални хора, "трети пол" или други подобни понятия.

Новините

Най-четените