България е на едно от последните мяста в ЕС по консумация на плодове и зеленчуци. Това показват данните на Евростат за консумацията на този род продукти в ЕС през 2017-а.
Според данните едва около 37% от българите са консумирали плодове всеки ден, а 45% консумират всеки ден зеленчуци.
По данни на НСИ средно за 2015 г. у нас на човек от населението се падат по 50 килограма плодове (средно по 4 кг на месец) и по 68 кг зеленчуци (по около 6 кг на месец).
Информцията на НСИ показва също така, че през същата година българите са предпочитали основно южните плодове (14 кг за година), дини и пъпеши (13 кг), ябълки (11 кг), грозде (2 кг), круши (1 кг) и други.
Сред най-консумираните зеленчуци са били доматите - 20 кг за цялата 2017 г., краставици - 10 кг, чушки - също 10 кг, зеле - 6 кг, друг вид зеленчуци - 13 кг.
Други предпочитане немесни продукти на масата на българина са били картофите - 26 кг на година, както и различните видове зеленчукови консерви - около 12 кг на година.
Като цяло българинът яде два пъти повече месо отколкото плодове - най-предпочитаното за консумация месо у нас остава пилешкото - по 12 кг средно на човек годишно. Следват свинско - 10 кг, кайма смес - 7 кг, говеждо или овче - по 1 кг и т.н.
Освен това най-предпочитаният и недостижим като количество продукт на масата на българина си остава хлябът - по около 90 кг на година или по около 2 кг на седмица.