Около 1000 души се събраха в центъра на София, за да протестират срещу изсичането на горите и опазването на природните паркове в Пирин, Рила, Витоша. Протести под надслов „Граждани срещу мафията" се проведоха едновременно в пет града на страната.
В София шествието тръгна от традиционния сборен пункт на пл. „Патриарх Евтимий". Недоволните отидоха пред МОСВ, а след това пред Министерски съвет.
Мощни освирквания "Мафия" и "Гората е за всички" се чуват от началото на протеста в Пловдив. Над 50 души се събраха пред общината в Пловдив. Сред тях има както млади хора, така и възрастни пловдивчани. Сред тях са и доброволци, залесявали Витоша преди година. Десетки души излязоха и във Варна.
Повод за недоволството стана изсичането на млади дървета и разораване на терен от 20 дка в парк „Витоша" от машини без опознавателни знаци и номера, което все още се изяснява от полицията. В близост до средната част на писта "Витошко лале" е направена просека с мащаб над 20 декара. На терена има 2 багера и малък самоходен камион с вериги, установи проверката на МВР.
Според коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" това е опит за изграждане на ски зона около хижа „Алеко", отхвърлена от съда през 2011 г.
Междувременно „Витоша ски" излезе с позиция, че единствено проверката на институциите може да установи каква е истината, а скандалът е екоактивистите е „активно мероприятия".
„На 30.10.2015 год. РИОСВ е съгласувала тези действия и видно е, че ДГС - София е подписало договор за тази дейност. Не искаме да коментираме целесъобразността на тяхната дейност. За нас е виден резултатът - заради корояда-топограф Витоша е една мъртва планина", настоява инвеститорът.
По-рано от сдружение Форум "Природа" обявиха, че на Витоша няма изсечени дървета и млада гора - по публична поръчка на Държавно горско стопанство - София е възложено на фирма да отстрани изсъхнали и унищожени от корояд стотици дървета между хижа "Алеко" и Меча поляна.
Протестиращите настояват плановете за управление на Пирин, Рила и Витоша да бъдат върнати за преработване.
Екозащитници в Сливен излязоха с искания за запазване на природния парк "Сини камъни" и горите в Сливенския Балкан като природен, културен и туристически ресурс.