Бъчварова към БПЦ: Канонът не може да е над гражданите

Канонът не може да е над гражданите и техните желания. Това заяви пред БНТ Румяна Бъчварова - началник на кабинета на премиера Борисов и главен координатор на посещението на папа Франциск в България.

Тя коментира отсъствието на официални представители на БПЦ по време на основните събития от посещението - нещо, което, по думите й, е било видимо.

"Във вчерашния ден се появиха становища от важни хора от църквата да отправят положителни послания. Надявам се това отношение да бъде преосмислено, защото канонът не може да бъде над гражданите и над техните желания", заяви Бъчварова.

Тя коментира също така, че папа Франциск е показал нов път на развитие на БПЦ за по-голяма близост с хората, за по-голяма актуалност.

"В лицето на папата видяхме един човек като нас, който се вълнува от съвременните проблеми, който знае какво искаме, от какво имаме нужда. Такава очаквам да бъде и БПЦ и в поредицата уроци, които получихме с тази визита, да се надявам, че ще бъде и този урок", коментира още началника на кабинета на премиера.

Тя също така обърна внимание на посещението на папата в бежанския център, което е "привлякло внимание към нуждата от съпричастност и човечност към хора, които страдат".

За подготовката на посещението на държавния глава на Ватикана главният координатор на посещението на папата обясни, че папа Франциск оценява същността, а не формата, декора.

Подготовката на посещението е продължила половин година, а решението е взето шест месеца по-рано. Въпреки, че католиците в България са под 1%, политическото значение на България е било оценено, когато се е вземало решение той да посети страната, каза Бъчварова.

По думите й папа Франциск е успял да провокира мисленето ни по въпроси, които забравяме като да умеем да мечтаем, да не страдаме заради злобата на другите, да не се чувстваме сами и тъжни.

#2 Pooh 08.05.2019 в 13:31:51

Без да навлизам в конкретика, милата женица наясно ли е, че канонът е църковен закон. Откога един закон може да се влияе от мнението на гражданите и се променя/огъва според желанието да бъде спазен?

#6 explorer 08.05.2019 в 18:06:59

Право е казал Господ, че когато солта обезсолее се изхвърля вън, за да я тъпчат минувачите. Канона трябва да ни води към Бога. Когато с него се прикриват политики и низки страсти, то той не струва нищо. Както и лобистките закони, написани в интерес на неколцина и в ущърб на обществения интерес.

#9 Dox 08.05.2019 в 23:17:33

В разсъжденията си върху канона, закона, църквата и пр., коментиращите допускате няколко генерални грешки: 1. Нито канона, нито закона могат да се спазват сами, тъй като те реално не съществуват. Те са човешка измислица. Те, също така, не могат да накарат когото и да било да ги спазва, ако той сам не реши. Всякакви органи, структури и пр. човешки "изобретения", създадени за да бъде спазван закон или канон са обидни за човека по принцип. Те разчитат единствено на внушаването на страх от неспазването, което, на практика приравнява човека на животното, тъй като животните могат да бъдат накарани на нещо само по този начин, но човекът е с други претенции. 2. Когато обсъждате църквата и по какво се различавала католическата от православната и т.н., изхождате от убеждението, че те са християнски. Това е заблуда. И двете нямат нищо общо с християнството /освен името/ още от момента на създаването им. Нещо повече - католическата църква е може би най-големият позор за човечеството в цялата му история. Същото се отнася и за православната, но в по-малка степен. Нашата православна църква е станала такава, защото е била насилствено видоизменена от византийската, като за това е спомогнало съществено и предателството на Борис-Михаил. Именно с неговата "помощ" византийската канонична църква печели битката. Само за да остане на власт и да е в добри отношения с южния си съсед, той не се е поколебал да умъртви 52 знатни болярски рода, а много от болярите му са били посветени. Противопоставяли са се яростно на налагането на каноничното християнство и са предупреждавали Борис, че може да го сменят. Това е, защото от векове преди това в държавата на българите светското и духовното не са били разделени. Тя е била съвършено различна от появилите се държавни структури след това. А те, ако си говорим честно, и до ден днешен са си варварски. За това и много държат светската власт да е отделена. 3. Христос не е оставял никакъв завет за църкви, литургии, конкретен брой молитви, йерархични структури и пр. Вероятно е имал амбицията да създаде учение, философска школа, която да помогне на хората да разберат света и да усъвършенстват себе си, като накрая достигнат до просветление. Но, благодарение на църквата всичко това впоследствие е превърнато в религия. Резултатите днес ги виждаме всички.

#13 deaf 09.05.2019 в 07:48:22

Докс, това за "убитите" 52-а болярски рода е лъжа. Виж какво пише за случая Божидар Димитров в книгата си "10-те български мита." Има я в сайта Читанка.

Новините

Най-четените