Парламентарната комисия за сделката с ЧЕЗ се е запознала с предварителния договор за наем между фирмата на Гинка Върбакова "Инерком" и Българската православна църква (БПЦ). Информация за съществуването на такъв договор, който е от края на 2016 г., се появи вчера в няколко медии. Става дума за това църквата да отдаде под наем части от свои сгради в центъра на София на "Инерком" ЕООД.
В договора има интересни клаузи, обясни председателят на комисията Жельо Бойчев (БСП). "Договорът е за 10 години, след което автоматично се продължава за още четири пъти по толкова – 50 години. Ако след това няма претенция, договорът става безсрочен”, обясни Бойчев в ефирa на bTV.
Обхватът на дейността на парламентарната комисия, която Бойчев оглавява, е да провери сделката около придобиването на българските активи на ЧЕЗ от "Инерком". По стечение на обстоятелствата всякаква информация за дружеството на Гинка Върбакова постъпва в комисията, както се е случило и с предварителния договор между фирмата и БПЦ, обясни депутатът.
Имотите, към които Върбакови са имали интерес през 2016-а, са част от сградите, които принадлежат на патриаршията и се намират на площад "Света Неделя". Те са с обща площ от 2744 кв.м. като в предварителния договор е посочена наем от около 15 000 лв. месечно.
Върху предварителния договор са подписите на Славчо Върбаков и викария на Софийския митрополит Григорий. Договорът обаче е само предварителен, посочи Жельо Бойчев.
Той поясни, че няма информация дали българският патриарх Неофит е подписвал финално споразумение с фирмата на Върбакова. Изпратено е запитване до църквата за информация по темата.
По информация на в. "Дума" Неофит не е подписвал договора, тъй като патриаршията не е била доволна от предложения нисък наем и дългия срок на договора.
Що се отнася до сделката между "Инерком" и ЧЕЗ, Бойчев коментира, че тя е изключително сложна и няма как да бъде финализирана лесно. Вече имало постъпило предложение от синдикатите за повторно изслушване на Гинка Върбакова и тя отново ще бъде поканена в Народното събрание.