Президентът Радев: Когато има гангрена, трябва скалпел

Суверенитет, законност, външна политика - така президентът Румен Радев определи мандата си досега за първите 8 месеца от мандата си.

Президентът посочи някои от основните моменти в мандата си досега.

Той изтъкна важността на външно-политическата ориентация на страната - лоялна, но активна европейска политика, от една страна, но и поставяне на първи стъпки към подобрение в отношенията с Русия.

"Налагане на кохезионната политика в Римската декларация на Европейския съвет. Страшно важно за България. Мина с много убеждения, разбира се. Водене на една лоялна, но активна проевропейска политика“, продължи президентът.

"Не мина и без налагане на вето на закони, които според мен ощетяват обществения интерес и българската природа, сезиране на Конституционния съд за СЕТА, отмяна на постановление 208, макар то да беше прието отново без да се съобразят с моя призив за много детайлен анализ на предизвикателствата пред националната сигурност. Първи стъпки за преодоляване на кризата с Русия, реабилитация на българската история, а това означава и на нашето достойнство. Слагане на край на неуважителното отношение към историческите факти и много важно – решителни действия в защита на суверенитета на България - основен акцент на Българската армия, настояване за законови промени в областта на вероизповеданията и редица други дейности", изброи още държавният глава.

Отвличанията, битовата престъпност и корупцията

"Престъпността винаги е нагла. Жителите на малките населени места живеят в несигурност. Битовата престъпност е бич. Бандата на "Наглите" е метафора за несигурността в България. Не виждаме реални резултати и това тревожи хората. Опитът показва, че трябва време. Да, подобни отвличания стряскат хората, но нека да оставим органите да си вършат работата", заяви президентът Радев.

Президентът разгледа широко темата за корупцията и готвените варианти за антикорупционен закон.

"За мащабите на корупцията в България може да съдим по драстичния спад на чуждестранните инвестиции. Това говори достатъчно. На КСНС ще очаквам сближаване на позициите и на управляващи и опозиция. Трябва да се предприемат всеобхватни мерки. Искам да поставя тази тема за дебат. Не трябва да правим нещо, само за да се покажем пред Европа. Трябва да се справим веднъж и завинаги с този жесток проблем", каза той.

"Трябва да си ясни инструментите, чрез които ще се борим с корупцията. Досега няма нито един осъден по висшите етажи на властта. Трябва детайлен анализ на тази тема. ГЕРБ залагат на превенцията, а БСП на разследването. Казал съм моето мнение по тази тема и не искам да се повтарям. Трябва да имаме ефективни присъди. Трябва да излезем над сухия текст и да си представим как ще работи антикорулционния закон. Антикорупционният орган винаги трябва да бъде на място, да събира информация и да действа безкомпромисно", категоричен беше Радев.

По думите му бъдещият независим антикорупционен орган трябва да затвори цикъла от сигнала, през активното събиране на информация до повдигането на обвинение.

"Този орган не трябва да стои и да чака, а да има много активна функция. Той трява да събира информация, да разследва и да обвинява", заяви президентът.

"Когато има гангрена, трябва скалпел", заключи Радев.

Случаят "КТБ"

"Всички ние платихме цената за КТБ. Този случай трябва да се реши тук в България, а не в чужбина. За това призовах г-н Цветан Василев да се прибере в България и да даде показания. Това ще спомогне за повдигане на нашето самочувствие. Аз съм на страната на закона. За това публикувах стенограмите за КТБ. Обществените очаквания бяха разединени между съда, прокуратурата и президентската институция. Отново ще призова г-н Василев да се яви пред българския съд и да даде своите показания, както и да защити своите твърдения", каза още президентът.

На обвиненията на банкера, че президентът е на страната на главния прокурор Сотир Цацаров и Делян Пеевски, президентът беше категоричен: "Аз съм на страната на закона".

Изборът за нов шеф на ВАС

Радев намекна, че може и да не подпише указа за назначаването на Георги Чолаков за председател на ВАС. Чолаков бе избран в понеделник от ВСС. "Редно е председателят да бъде избран от новия ВСС. Бъдещият ВСС е избран по новите правила, които са по-демократични", заяви Радев.

"В момента проучвам този въпрос. Това е много важен въпрос и трябва време за неговото решаване", заяви още той, попитан дали би сложил подписа си под указа за избора на Чолаков.

Отношенията с Русия и заплаха ли е тя за България

"В доклада на службите никъде не пише, че Русия е пряка заплаха за националната сигурност. Пише, че руските действия застрашават основната цел за мирна Европа. Не е лошо да се види какво са правили лидерите на свободна и мирна Европа в последните месеци - Макрон, Орбан и Меркел се срещнаха с Путин", заяви Радев.

По думите му една от най-адекватните позиции по темата е изразил премиерът на Люксембург, според когото е време да говорим не само за Русия, а с Русия.

"Нашите отношения с Русия не  трябва да стават заложник на чужди интереси. Тук има политици, за които отношенията с Русия никога не са достатъчно лоши", коментира още Радев.

"На масата трябва да сложим българският интерес, подчинен на икономическа логика, и да търсим място, така че България да не бъде заобикаляна каквато е тенденцията напоследък", допълни още той.

По темата за членството на Турция в ЕС

Турция за нас е важен партньор. Това трябва да става на базата на взаимно уважение. Когато има сблъсък между ЕС и Турция, най-големият риск е за България. Затова нашият глас трябва да се чуе в общата политика спрямо Турция.

"Много е важно Европа да има единна политика по отношение на Турция. Много е важно да се чуе и нашият глас. България и Турция са съседски държави и поддържаме много добри отношения. При един евентуален разрив на отношенията между ЕС и Турция България ще пострада първа", коментира Радев.

"Точно поради причина нашият глас трябва да се чуе в единната позиция на Европа. В България не трябва да допускаме гласуването под строй, както се случи на последните избори. Уседналостта е един от начините за решаване на този проблем. Не трябва да допускаме ислямизацията на ромските гета. Не е нормално чуждите вероизповедания да се финансират отвън", заяви той.

"Аз предложих редица законови промени, които да не допускат разсрастването на този модел. Не трябва да допускаме нашите етноси и религии да се капсулират, както и да се обръщат духовно към чужди държави. Не трябва да допускаме финансиране на вероизповеданията отвън. Това е недопустимо", категоричен беше държавният глава.

За отношенията с военния министър

Относно разминаванията си с военния министър Красимир Каракачанов, Радев беше категоричен: "Не кръстосвам шпаги с военния министър"

"Министър Красимир Каракачанов сега навлиза в армията. Тя е силова институция и когато се използва против закона може да стане опасно. Армията може да участва в определени операции, но трябва да има законови основания за това. Аз имам много добри отношения с министъра и ще се разберем. В момента законът позволява армията да действа срещу тероризма, но не и срещу криминални престъпници", разкри Радев.

По темата с правомощията на президента

"Никога не съм коментирал темата за президентска република. Балансът на властите е много важен. Президентът може да уплътнява своята власт. Нямам намерение да инициирам референдум за повече президентска власт и права. Аз съм заявил ясно, че ще спазвам българската Конституция. Аз не повтигам темата за президентската република. Президентът представлява 7 млн. българи. Референдумът за мажоритарната система ясно показа, че има нужда от промяна на системата", заяви президентът.

За отношенията със съпругата му

"Със съпругата ми държим на мнението си един за друг. Времето ни изобщо не ни стига. Тя е човек, на което мнение винаги мога да разчитам, но крайното решение винаги взимам сам", завърши Радев.

#1 Виктория Пенелопова 07 13.09.2017 в 21:30:24

Това комедийно реалити ли е? Не ми казвайте, че това е българският президент

#2 follow_the_cash_flow 14.09.2017 в 00:51:12

Българския президент си следва линията на нормализиране на отношенията с Русия. Това, че междувременно някакви си външни сили са казали да напишем еди какъв си доклад за русия, не му променя плановете и линията ;). В крайна сметка, не го ли избраха точно за това? Да смени лобисткото леке Плевнелиев. Може би Радев ще лобира за руски интереси, тепърва ще си проличи. Но едно нормализиране на отношенията с ... да го наречем пространството на изток от нас е най-малкото разумен ход ;)

#4 TheRock 14.09.2017 в 11:38:09

Невероятен смях е президент Радев. Тук се говори за "нормализиране" на отношенията с Русия! Кой точно "ненормализира" отношенията с Русия? Русия продава ли ни най-скъпите въглеводороди в ЕС, продава ни. Русия спря ли ни подаването на газ при предплатени количества, спря ни ги. Руската рафинерия плаща ли данъци в България - НЕ. Руските фирми плащат ли данъци в България - НЕ. Русия продаде ли ни непроизведени реактори - продаде ни ги, че си ги и платихме. Плевнелиев бил някакъв си, ами Радев е прокси на Русия! За какво ще спорим? Значи е лошо да имаш лакейско поведение като Плевнелиев, но е добро да имаш лакейско поведение като Радев! Е що не ви шибам аз в лакеите и мърлячите с робска психика, чиито спор е само на кого бъдат лакей!

#5 TheRock 14.09.2017 в 11:41:54

ftp://193.109.55.85/30_08_2017/702-00-34_Godishen_doklad_sastoyanie_natsionalna_sigurnost_RB_2016.PDF --------- И прочетете доклада! Радев нещо не казва цялата истина по въпроса.

#6 TheRock 14.09.2017 в 11:44:05

"Действията на Русия са източник на регионална нестабилност и заплашват нашата основна цел за единна, свободна и мирна Европа. Нарастват предизвикателствата пред сигурността най-вече в региона на Балтийско и Черно море, както и в източната част на Средиземно море, където Русия засилва своите военни способности и увеличава военните си дейности. Към това се добавят и продължаващите конфликти в периферията на Европейския континент и съседните региони, които се превръщат в източници на трайна нестабилност и сигурност", посочва документът, подписан от министрите и лично от премиера Бойко Борисов. Авторите отделят много място на Русия, и то основно в негативен план. В рубриката "Външна среда за сигурност" е записано, че "интензивното усилване и модернизация на руските военни способности на територията на незаконно анексирания Кримски полуостров, продължаващите действия за неговото интегриране в икономиката, социалния и политическия живот на Русия, както и разширеният излаз на тази страна от акваторията на Черно море, вкл. до енергийните залежи в него, продължиха да водят до трайно нарушаване на геостратегическия и военния баланс в Черноморския регион". Като проблем се отбелязва и влошаването на отношенията на Руската федерация с НАТО и ЕС. Това поставя пред сериозни изпитания изградената европейска архитектура за сигурност. "Неизпълнението и избирателното прилагане от Русия на фундаментални международни договори в областта на контрола и конвенционалните оръжия, незачитането на териториалната цялост на независими държави, информационната война и масовото използване на хибридни стратегии подкопават доверието и значително затрудняват връщането към диалога и намирането на трайни политически решения, свързани със сигурността в Европа", пише в правителствения документ. Пак там се твърди, че за задълбочаване на кризата в отношенията спомагали интензивните опити на Русия за възстановяване и разширяване на сферите на влияние. Това ставало дори чрез "действия във военната, икономическата и културната сфера, представяни в някои от случаите като равноправно и взаимноизгодно сътрудничество и дори помощ за защита на националната идентичност и суверенитет". http://www.glasove.com/categories/na-fokus/news/kabinetyt-obyavi-rusiya-za-edna-ot-osnovnite-zaplahi-za-bylgariya?page=2

#7 follow_the_cash_flow 14.09.2017 в 11:59:56

The Rock, посочи ми, къде се намира този доклад на сайта на правителството: - http://pris.government.bg Защото там намерих друг доклад, в word формат. Името на документа е: 17RH503pr.doc Не е сканиран ПДФ на незнаен фтп сървър. В истинския доклад пише доста по-умерени неща и цитираните текстове просто ги НЯМА ;) Да видим, кой води хибридна война и разпространява фалшиви новини?

#8 TheRock 14.09.2017 в 12:18:30

Посоченият линк не действа вече! Има нещо мътно в това!

#9 Оби Уан 14.09.2017 в 12:22:41

TheRock | 14.09.201711:38 Русия продава ли ни най-скъпите въглеводороди в ЕС, продава ни. Русия спря ли ни подаването на газ при предплатени количества, спря ни ги. Руската рафинерия плаща ли данъци в България - НЕ. Руските фирми плащат ли данъци в България - НЕ. Русия продаде ли ни непроизведени реактори - продаде ни ги, че си ги и платихме. ________________________ Знам, че няма смисъл да отговарям, но все пак... Павето, лакейското поведение на Плевнелиев не успя да промени нито едно от нещата, които си изброил (няма да споря доколко са истина). Единствения начин да си издействаме подобрени условия е не да плюем, крякаме и да сме "ястреба" срещу Русия, а с нормализиране на отношенията - още повече, че нямаме почти никакви "лостове" за въздействие върху Русия... Естествено с уговорката да не се забравя, че сме в НАТО и ЕС! Никой не очаква от нас да признаем Крим (или изборите там), но трябва да се търси златната среда (подобно на Унгария и Гърция например).

#10 TheRock 14.09.2017 в 12:30:36

Защо трябва да си ястреб? Трябва да си преследваш личният интерес. Защо ЛУКОЙЛ работи на "загуба" толкова години и никой не може да контролира тази рафинерия, която се държи като руски анклав в България? Какво е правил в борда на рафинерията Р.Овчаров като представител на държавата толкова години, вкл. и по време на управлението на Борисов? Защо трябваше "реформаторите" в предходния кабинет на Борисов да се разкрякат, че преди да "хвърли пешкира" Борисов го махна. Кой контролира колко петрол постъпва в рафинерията на входа и колко горива се произвеждат от този петрол и в кои бензиностанции се продават? Аре стига вече!! То бива братушки, ама това не се търпи! Да не отварям дума за реакторите, които платихме а не знаем дали са произведени изобщо.

#11 follow_the_cash_flow 14.09.2017 в 12:33:19

И аз искам бензин по лев и трийсе, като в щатите (сега заради урагана и евакуацията се е вдигнал), ама откъде? Откъде и как се пита в задачата. "най-скъпите въглеводороди в ЕС" - ОК, откъде и как да вземем по-евтини? Откъде, КАЧ ПАРА, параметри на сделката И как ще се договаряме за по-добри условия с русия, като част от средите тук ги обявяват за враг? С какви очи, ми е интересно . Слава богу, обявяването "за враг" е основно по-сайтовете. На дипломатическо ниво следваме твърда евроатлантическа позиция, но сме по-възпитани и няма брутални изцепки.

#12 TheRock 14.09.2017 в 12:35:54

Виж какво се случва на ЛУКОЙЛ в Румъния: http://www.dnevnik.bg/biznes/2014/10/06/2395217_rumuniia_zatvori_zavod_na_lukoil_v_ploesht/ А у нас: Разкриха далавера на „ЛУКойл България“, източваща държавния резерв https://alterinformation.wordpress.com/2013/04/22/11303920/ "Лукойл" се оттегля от Литва и Латвия заради антируски настроения "Има редица страни, където ние изпитваме сложности. Сред тях е Украйна, където бяхме принудени да продадем своите активи, макар че те бяха сред най-добрите. Продадохме активите си и в Естония. Днес излагаме за продажба нашите активи в Литва и Латвия, защото там има достатъчно сериозни антируски настроения. Затова съветът на директорите взе решение да се изтеглим от тези страни", каза Алекперов в интервю за тв канала "Россия-24". https://offnews.bg/sviat/lukojl-se-otteglia-ot-litva-i-latvia-zaradi-antiruski-nastroenia-612525.html

#13 TheRock 14.09.2017 в 12:38:15

Cash Flow, моля те не ни занимавай с това какво искаш и не знаеш как да го постигнеш, има си психиатри за тая работа. Хайде ако обичаш!

#14 TheRock 14.09.2017 в 12:42:23

Оби Уан | 14.09.201712:22 Каква красива дума - "нормализиране"! С кого е какво да нормализираме? Изброих доста неща има и други. Е как да нормализираш с Русия нещо и на каква основа? Русия обяви НАТО за враг, т.е. и България също е ВРАГ на Русия! Какво да "нормализираме" бе драги ми смехурко. Дране на руските фирми в България до кръв, данъци, проверки, избелване на доходи а не лигавене и щото са "братушки" ще ги търпим! Стига толкова!

#15 follow_the_cash_flow 14.09.2017 в 12:48:48

Аз съм психически недобре, защото искам евтин бензин... Това нещо не го разбрах... - https://fuelo.net/world/country/19 А95 в Германия: ~2,65 A95 в България: ~2,01 А95 в Сащ:~ 1,13 лв - https://fuelo.net/world/prices?lang=bg Ето ти най-евтините въглеводороди. Нещо не мога да смятам умножение от първи клас, или не знам. Кой е психично болен...

#16 TheRock 14.09.2017 в 12:49:01

Правителството явно е решило да демонстрира проевропейска ориентация, повтаряйки заключението на ЕК от преди няколко дни. Единственото лошо в случая е, че това са само приказки, защото истината е, че продължаваме да купуваме петролни продукти от Русия на безобразни цени, Лукойл продължава да работи на загуба, а Цецо Василев се крие в Руската губерния - Сърбия. Само това възлиза на 20% от БВП-то ни.

Новините

Най-четените