"Не мога да възприема линейка да седи пред болница, чиято врата е затворена. Не мога да възприема човек на 33 години да чака линейка. Който нарушава правилата, не е за тази система" - това коментира пред bTV министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, който преди ден поиска оставката на директора на Четвърта градска болница в София.
Той е категоричен, че "не може директор да си прави свои правила", визирайки случая, в който пациент с коронавирус чака два часа пред болницата, за да бъде приет.
По думите му е абсолютно нередно някой да иска PCR тест преди хоспитализация. Освен това според него, макар и да се направи проверка, "тя ще докаже, че няма нарушения, защото нямаме писмени заповеди". Но той е категоричен, че няма да се колебае относно наказанията, ако хора са превишили правата си.
"Не може линейка да чака пред болницата. Болният се сваля в лечебното заведение, правят се изследвания и ако е за болница, се настанява. Не може да седи в линейка и да чака", повтори Ангелов, който говори емоционално за случаите от вчера. Той разясни и, че се мисли за санкции, които да включват лечебните заведения, отказали да приемат пациенти, да нямат право да работят със Здравната каса.
"От снощи на територията на София проблем с леглата няма. До 12 часа сме разкривали допълнителни легла. Нека ме чуят всички директори на лечебни заведения - след като в лечебно заведение има свободни легла, да ги разкриват. Първо ще си разкриеш COVID структура и след това ще мислиш за другите частни услуги", призова Ангелов.
За да се разреши ситуацията със Спешна помощ, която трудно поема всички обаждания за линейки, здравният министър каза, че са осигурени още коли по линия на системата на МВР. В понеделник има среща, на която да се уговори да се включат и всички частни линейки на територията на София, които са около 100.
"Ще направим среща и с таксиметрова компания, която би могла да предостави коли. Идеята е тези хора максимално бързо да бъдат доведени до лечебните заведения. Отделно ще искам фургони пред големите болници за да се извършва преглед на пациенти, които не могат да се срещнат с лекар по една или друга причина", добави Ангелов.
Той е категоричен, че по телефона не може да бъде давана терапия.
Относно бързите тестове, които да са алтернатива на PCR-ите, здравният министър каза, че от Националния център по заразни и паразитни болести "не дават категорично решение".
"Направили сме пазарно проучване в петък с всички вносители на територията на България и сме получили цени от 10 лева до 23 лева. Ангажира се министерството да осигури най-евтините тестове на колегите на първа линия, но те не заместват PCR-ите", разясни той.
Относно липсата на кадри, които да поемат всички случаи, министър Костадин Ангелов коментира, че "не може страхът да ни води".
"Големи лечебни заведения да казват, че няма желаещи да се включат в лечението на пациентите с COVID, за мен е непонятно. Не може някой да се счита за галеник. Ако нямаме лекари, които да влязат, аз ще вляза", закани се здравният министър.
И все пак той е убеден, че ако се спазват настоящите мерки от всички, "нещата ще си дойдат на мястото" и няма да се наложи второ пълно затваряне като през март. Планира се и "железен контрол на сегашните мерки", като в РЗИ ще бъдат ангажирани повече хора, които да следят за спазването им.
И призова, когато училища и университети са затворени, учащите да не се събират в моловете.
"Искам да кажа на хората да спазват мерките. Нека всеки мисли за своите близки, не е време за празнуване и за ходене по молове, ресторанти, почивки. Нека всички ограничим своите контакти. Натискът върху системата е огромен. Нека хората да бъдат разумни", добави здравният министър.