Чуждестранните инвеститори, които в продължение на 5 години поддържат вложеняита си в България, ще могат да получат българско гражданство. Това гласят част от промените, които прие парламентът в Закона за българското гражданство.
Предложението дойде от депутата от ДПС Йордан Цонев и в пленарната зала получи пълната подкрепа на ГЕРБ.
Разпоредбата се отнася до хора, които имат право на постоянно пребиваване в страната, защото са вложили в икономиката над 1 000 000лв. или са увеличили инвестициите си с такава сума чрез придобиване на акции в български търговски дружества, облигации и съкровищни бонове, права по концесиионни договори, или пък са вложили сумата в лицензирана кредитна институция в България за срок от минимум 5 години.
Те ще могат да подават молби за българско гражданство, но ако са получили разрешението за постоянно или дългосрочно пребиваване преди минимум 5 години, не са разследвани или осъждани от български съд и имат доходи, с които се издържат.
Текстът стана повод за спор в парламента заради позицията на "Обединени патриоти", които са против новото правило.
"Дълго време се говореше за продажба на паспорти и на гражданство. Днес говорим за инвестиционно придобиване на гражданство. Гласувах против, защото това по своята същност е продажба на гражданство", каза депутатът от ВМРО Милен Михов.
Предложението обаче беше прието от парламента, като от правната комисия излязоха с аргументи, че то е съгласувано с ресорните ведомства.
Внесоха се и допълнения в Закона за чужденците. С новите постановления позволение за продължително пребиваване ще получават чужди граждани, които разполагат с удостоверение за високотехнологичен или иновативен проект (т.нар. "startup виза") и са станали съдружници или акционери в българско търговско дружество с капитал от минимум 1 000 000 лв., от които притежават най-малко 50 на 100.