Общо 20 жени са били убити от мъже в България през миналата година, а в полицията има регистрирани близо 1400 случая на домашно насилие. Това беше обявено на конференция, посветена на противодействието на домашното насилие в София днес.
"Домашното насилие бе темата, която дефинира 2023 г. Тя провокира обществена енергия, която показа, че българското общество е европейско", коментира Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
По думите му обаче политиците не са използвали тази енергия, докато усилията на обществото по тази тема трябва да продължат да стоят на дневен ред.
Зам.-министърът на правосъдието Георги Николов определи домашното насилие като "уродливо явление", а по думите му борбата срещу него трябва да се фокусира най-вече върху превенцията.
"Убеден съм, че институциите работят и се усъвършенстват, но съм твърдо убеден, че за изкореняване на това събитие следва да се наблегне на превенцията на работата преди самия акт на такова насилие, разкриване на индикаторите, които предпоставят потенциално извършителите на домашно насилие, както и факторите, въз основа на които същото се реализира", посочи Николов.
Той посочи, че вече има засилени мерки за закрила на лицата в риск, като също така се предприемат и редица дейности за връщане на жертвите на домашно насилие към нормален начин на живот.
Според Бойко Благоев, ръководител на представителството на Европейската комисия в България, темата за домашното насилие у нас е наболяла.
Той цитира статистика на Евростат, според която 21% от жените в България са преживели насилие от партньор по време на връзка.
"Заедно трябва да работим по тези проблеми, каза още той и подчерта, че борбата с домашното насилие е приоритетна тема за ЕК. ЕС си е поставил амбициозни цели в борбата с домашното насилие. Подкрепата е всеобхватна", посочи Благоев.