Всяко четвърто дете над 10-годишна възраст у нас е опитвало поне веднъж да пуши цигара - това показва нова, тревожна статистика от изследване на Националния център по обществено здраве и анализи, цитирано от bTV.
Пушенето в младежка възраст продължава да се очертава като значим проблем за България, като според данните от изследването на Центъра 88% от пушачите у нас са пробвали цигара за пръв път, преди да навършат пълнолетие.
Авторите на изследването обясняват, че пушенето в ранна възраст води до по-тежки зависимости.
Други подобни проучвания потвърждават това и акцентират върху сериозния проблем в България. Според неправителствената организация Коалиция за живот без тютюнев дим посочват, че България се намира на първо място в Европа по тийнейджъри на възраст 15-16 години, които пушат.
От организацията коментират пред bTV, че тези факти трябва да стреснат държавата и тя да предприеме стъпки за ограничаването на този проблем.
От Националния център по обществено здраве и анализи отчитат също така, че има значителен ръст и в употребата на бездимни и електронни цигари, като 57% от непълнолетните проявяват интерес към тях, а деца на 11-13 години използват подобни продукти.
"Всеки пушач има бронхит. Всеки пушач има повишена сърдечна честота или артериално налягане. Цигареният дим води до недостиг на кислород. Децата не помнят, разсеяни са, нервни, неспокойни са, забравят, намалява им се им интелектуалният капацитет. Няма безопасен заместител на тютюна", коментира педиатърът Елена Вучкова.
Междувременно пред телевизията ученици разказват, че е изключително лесно да се сдобият с цигари, въпреки че по закон на търговците е забранено да продават на лица под 18 години каквито и да е тютюневи изделия.
От Комисията за защита на потребителите пък споделят, че за последните 2 години и половина няма глобени търговци, за това, че продават тютюневи изделия на непълнолетни.