Евентуалното връщане в България на разследващия журналист Христо Грозев е "риск от най-висока категория", като той се страхува да предприеме такъв ход дори и само за работно посещение. Това сподели Грозев пред БНТ.
Коментарът му дойде по повод изказването на адвокат Бил Браудър, водещ активист за американския Закон "Магнитски", който заяви, че се страхува да пристигне в България заради влиянието на Русия.
По този въпрос Грозев коментира, че също изпитва страх да се завърне в родината си.
"Много ми е тъжно да кажа, че да! Такъв е и съветът на правоохранителните органи, както и в Америка, така и в Европа - че рискът е от най-висока категория. И виждаме, че част от групата, която е работила по следенето ми, включително по времето на пристиганията ми в България - всеки път са били български граждани, хора, които са се поставил в услуга на руските специални служби. Така че, за съжаление, България засега е ограничена територия за мен, което ми е много тъжно", коментира той.
По думите му у нас има много "полезни идиоти", които биха обслужвали доброволно руските интереси, дори и без да им се плаща.
Според него страната ни е "един много удобен плацдарм за руските интереси", именно заради тази възможност да се намират както платени, така и идеологически съчустващи, представители на властта, които да работят за Кремъл.
"Бивш наблюдаващ прокурор участва във "Фейсбук" групи, в които се споделят благодарности към президента Путин, празнува същият този прокурор рождения ден на Сталин. Може да си представите колко удобно и с какво злорадство използва тези неща Русия, при положение, че не е нужно да плаща", коментира Грозев.
Вторият проблем за сигурността на България, според него, е концентрацията на руски частни имоти по Черноморието, където се вижда и как държавата е допуснала руски шпиони да придобиват собственост.
От години журналистът не живее у нас, като до 2022 г. той беше във Виена.
В началото на месеца обаче се появиха информации, че тогава в дома му е било извършено влизане с взлом от група, работеща за руското разузнаване, подпомагана от австрийски шпионин.
Грозев разкри как издирваният от австрийските власти Ян Марсалек, който работи за Русия, е организирал проникването в дома му. В крайна сметка групата, влязла в австрийския апартамент на журналиста е откраднала друг лаптоп, а не този, на който е било разследването за отравянето на Алексей Навални.
След влизането с взлом откраднатият му лаптоп е бил транспортиран през София и Истанбул до Москва, където е бил предаден на ФСБ.
"Един от тези хора е Булат Янборисов, организатор на рали "Пътят на коприната", което е ползвано като прикритие за внедряване на нелегални агенти в държави в Централна Азия. Наскоро "Инсайдър" и "Шпигел" разкриха, че този човек е бил посредникът на всички ключови служители от звеното 29155 и при атаките срещу американски дипломати в Китай, довели до т.нар. хавански синдром", посочи Грозев.
По темата с ареста на шпионина Егисто От, той обясни, че в Австрия шпионажът не е наказуем, ако не нанася вреда върху самата страна. В последно време това обаче се променя.
"Стана ясно, че тази слободия на шпионаж , всъщност засегнала и австрийските интереси. Оказа се, че клетка от бивши офицери, които, когато са го правили са активни офицери на тяхната вътрешна служба за сигурност и са работили години наред за руското разузнаване, предавайки данни, търсили са информация за важни за руските спецслужби опозиционери, журналисти като мен", посочва Грозев.
Според него по-страшно в случая за австрийците е, че От е шпионирал против собствената си държава, като е помогнал за това три телефона на висши служители на вътрешното министерство на Австрия през 2017 г. да се озоват в руски ръце.
"Също така са откраднали един от най-засекретените компютри, използващ една специална система за шифроване "Сина" отново на руските служби", допълва още журналистът.