Главният прокурор не може да извършва надзор над прокурори, които водят потенциално разследване срещу него. Това беше решено днес от Конституционния съд след отправено питане на правителството от края на миналата година.
"В Надзора за законност и методическото ръководство върху дейността на всички прокурори, осъществявани от главния прокурор по смисъла на чл. 126, ал. 2 от Конституцията, не включват случаите, когато прокурор извършва проверки, разследвания и други процесуални действия по сигнали срещу главния прокурор", се казва решението на КС.
Самото питане беше отправено през декември миналата година от Министерския съвет заради публикувания доклад на Венецианската комисия и приетите от правителството промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт.
Въпросните промени разпореждат, че шефът на инспектората във ВКП може да получи правомощие да разследва главния прокурор и заместниците му като "независим прокурор" и на него да не му се налага да отговаря пред главния прокурор.
Самият проект обаче беше замразен до произнасянето на Конституционния съд. В него се предвижда още шефът на инспектората на ВКП да бъде избиран с квалифицирано мнозинство от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет за мандат от 7 години.
Предвиждат се и промени в Наказателно-процесуалния кодекс, с които да се изключва надзорът за законност над действията на този прокурор от страна на главния прокурор.
Въпреки че според редица специалисти по наказателно право подобни изменения нарушават Конституцията, от тълкуването на КС става ясно, че те не само са допустими, но и изключването на надзора за законност се извежда от действащата правна уредба.
Мотивите на решението, прието единодушно, ще бъдат обявени допълнително.