Сериозен риск от бърнаут сред социалните работници - за това предупреждават от синдиката КТ "Подкрепа" въз основа на последното си проучване сред заетите в сектора.
Проучването, проведено в периода февруари-март 2020 г. сред 419 души, показва, че 77% от социалните от социалните работници се притесняват от емоционалното натоварване като най-сериозен проблем в професията. Над 1/3 от анкетираните пък са на мнение, че са натоварвани с неща, които не са им работа според длъжностната характеристика.
От КТ "Подкрепа" предъпреждават, че тези данни илюстрират наличието на висок риск от от бърнаут в професията.
Според 35% от анкетираните липсват достатъчно квалифицирани кадри в институциите, свързани с професията на социалния работник. Над 80% пък отбелязват, че имат достатъчно ясен работен план, както и методика за работа с потребителите.
По-малко от половината от запитаните (43%) смятат, че има адекватна, работеща система за оценка на рисковете и алгоритъм за ограничаване, при установен източник на риск.
Също така едва двама на всеки пет социални работника се съгласява с твърдението, че разполага с достатъчно приспособления за работа и подходящато оборудване за опазване на здравето си.
От КТ "Подкрепа" акцентират, че в социалните домове (както за деца, така и за възрастни) се доказаха като най-рискови за разпространение на коронавируса.
Повече от половината анкетирани социални работници (52%) изразяват мнение, че най-сериозният недостатък в системата е недофинансирането, което не позволява да бъдат обезпечени в пълен обем необходимите дейности и възнагражденията на персонала. Синдикатите допълват, че тук изпъкват проблемите от размитата отговорност за осигуряване на финансирането на социалните дейности по общините.
46% смятат, че текучеството на опитните кадри, мотивирано от ниското заплащане и лошите условия на труд, не позволява нормалното функциониране на системата.