Този сайт използва „бисквитки“ (cookies). Разглеждайки съдържанието на сайта, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“. Повече информация тук.

Разбрах

Мазут по плажовете: 21 сигнала за замърсяване на Южното Черноморие

Мазут по плажовете: 21 сигнала за замърсяване на Южното Черноморие Снимка: БГНЕС

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) предприе спешни мерки след десетки сигнали за замърсяване с нефтопродукти по плажовете на българското Черноморие. Само в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Бургас са постъпили 21 сигнала за наличие на мазут по плажовете на Южното Черноморие, включително за плажа Аркутино край Созопол.

След получаването на сигналите експерти на РИОСВ - Бургас и Басейнова дирекция "Черноморски район" са извършили проверки на място.

По плажните ивици са открити множество мазутни топчета и нефтени остатъци, изхвърлени от морето. Издадени са предписания на концесионерите и съответните общини за незабавно почистване на засегнатите участъци.

Сигнали за замърсяване идват и от граждани. В социалните мрежи потребители съобщават за мазут по плажовете край Велека и Арапя.

Подобен случай е установен и на Северното Черноморие. След сигнал за замърсяване на плаж "Романтика" в курортен комплекс Камчия експерти на РИОСВ - Варна, Басейнова дирекция "Черноморски район" и Регионалната лаборатория във Варна са открили черни лепкави частици с характерен мирис на нефтопродукти.

Първоначалните проверки не са установили наземен източник на замърсяването, което насочва към възможен морски произход.

От района са взети проби за лабораторен анализ за нефтопродукти, полихлорирани бифенили (PCB) и летливи органични съединения. Резултатите се очакват през следващите дни.

По предварителни оценки на МОСВ замърсяването може да е свързано с дейността на плавателни съдове в Черно море. Подобни инциденти често се дължат на незаконно изхвърляне на нефтени отпадъци, промиване на танкове или изпускане на остатъчни горива от кораби.

От община Аврен вече са получили предписания за спешно почистване на засегнатия участък. Институциите продължават наблюдението по цялото крайбрежие, като не изключват възможността нефтените остатъци да бъдат разнесени от морските течения и към други плажове.

Министърът на туризма Илин Димитров също е изискал оперативна информация от компетентните институции.

По думите му бързото почистване е важно, но е само част от необходимата реакция. От Министерството на туризма посочват, че ще следят ситуацията и ще информират туристическия сектор въз основа на потвърдени данни.

Случаят идва само няколко месеца след друго замърсяване с нефтопродукти на плаж Кабакум край Варна. Тогава беше установено, че източникът е локален и е свързан с хидротехническо съоръжение за отпадни води в района.

Междувременно вчера беше съобщено, че морската вода на Офицерския плаж във Варна е определена като рискова за къпане заради завишени нива на ешерихия коли и чревни ентерококи.

Здравните власти са разпоредили предприемането на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки.

Добави ни в предпочитани източници в Google

Седмичен бюлетин

Задоволи любопитството си по най-удобния начин — най-интересните статии директно в пощата ти.

Без спам. Можеш да се отпишеш по всяко време.

Най-четените