Всички компании, които се занимават с продажба на техника като хладилници, телевизори, миални машини, перални, сешоари и т.н. на територията на Европейския съюз вече ще трябва да осигуряват възможност за поправка на тези уреди до 10 г., съобщават световните агенции.
Идеята на тази мярка е да спомогне за намаляването на отпадъците от електроуреди, които продължават да се увеличават с всяка изминала година в рамките на ЕС.
Въпросното "право на поправка" вече влезе в сила сред страните членко на Европейския съюз, като то е част от по-големите усилия на Европейската комисия в борбата за намаляване на екологичния отпечатък на ЕС.
С въведеното право на поправка се цели произвежданите стоки да станат по-трайни и по-енергийно ефективни, а не след само няколко години да се превръщат в боклук.
В конкретика новите правила задължават производителите на електроуреди да осигуряват части за ремонт на продуктите за период от поне 10 г., въпреки че някои ще бъдат предоставени на професионални компании за ремонт, за да се гарантира, че са поправени.
Новата техника също ще трябва да се продава с ръководства за ремонт и трябва да бъде произведена по такъв начин, че да може да се разглобява с основни инструменти, когато наистина не може да бъде поправена, за да се подобри рециклирането.
Всяка година гражданите на държави от ЕС произвеждат средно на човек по над 16 кг електрически и електронни отпадъци. Около половината от тези отпадъци са свързани с неизправност на домашни електроуреди.
В момента в ЕС се рециклират едва около 40% от тези отпадъци, което означава, че се натрупват огромни количества от потенциални опасни материали.
Природозащитниците и групите за защита на потребителите настояват отдавна "правото на поправка" да обхване смартфоните, лаптопите и други малки устройства, но тази битка все още тече.