Комисията за защита на потребителите (КЗП) започва от понеделник масирани проверки по Българското Черноморие, насочени към цените на плажните услуги, хотелите, ресторантите и туристическите обекти. Това обяви изпълняващият длъжността председател на КЗП Александър Колячев в ефира на Nova News.
По думите му инспекциите ще обхванат всички плажове по Черноморието и ще се провеждат съвместно с Министерството на туризма.
"Ще обхванем всички плажове, ще продължим и по ресторанти и хотели. Планирали сме проверки и съвместно с Министерството на туризма. Този процес ще бъде ускорен, тъй като сезонът започна", заяви Колячев.
Той посочи, че КЗП и Националната агенция за приходите продължават засиления контрол срещу необоснованото повишаване на цените.
Според него поскъпването продължава да се усеща най-силно в сектора на услугите.
"Продължава да бъде все толкова скъпо, особено в сферата на услугите. Забелязваме, че цените продължават да се покачват и взимаме конкретните мерки като контролен орган", каза Колячев.
Той подчерта, че законът не забранява увеличението на цените, но изисква то да бъде икономически обосновано.
"Ако някой от търговците по морето си позволи да увеличава цените, трябва да има добра икономическа обосновка, за да го направи", заяви председателят на КЗП и посочи за пример цените на плажните услуги.
"Ако миналата година пакетът чадър и шезлонг е струвал 10 евро, а сега е 15 евро, съответният търговец трябва да ни докаже на какво се дължи това увеличение", каза Колячев.
По думите му Комисията вече е санкционирала търговски обекти около гари и летища, които след началото на процеса по въвеждане на еврото са повишили цените си значително.
От КЗП напомнят, че Законът за въвеждане на еврото е в сила от 8 август миналата година и позволява на контролните органи да сравняват цените отпреди и след началото на периода на двойно обозначаване.
Колячев коментира и инициативата "Кошница с грижа", която предлага определени стоки на по-ниски цени.
"Това са реномирани марки, предимно от български производители, които гарантирано са с минимум 15% по-ниска цена от тази, на която търговецът ги е продавал преди старта на инициативата", посочи той и призова и по-малките търговци да се включат.
Председателят на КЗП съобщи още, че се разработва интернет платформа, която ще показва т.нар. "справедливи цени" на определени продукти. Методиката за определянето им се подготвя от Министерския съвет, а самият сайт се очаква да бъде представен в рамките на следващия месец.
По данни на комисията за последните десет месеца са извършени над 12 000 проверки по Закона за въвеждане на еврото. Нарушения са установени при по-малко от 10% от инспекциите, издадени са около 1000 наказателни постановления, а наложените санкции надхвърлят 1,5 млн. евро.

