Планинските спасители са рискували за живота си, за да свалят телата на двамата загинали туристи, открити в подножието на връх Вихрен, съобщават от Nova.
Самият терен е бил изключително сложен, хлъзгав заледен, като при прехода един от спасителите е пострадал леко и се наложило да му бъде оказана медицинска помощ след края на акцията.
"Висока планина, лед, скални падове. На няколко пъти преминахме през частично замръзналата река. Някои колеги дори нагазихме в нея, защото се налагаше - няма мостове. Винаги акциите там са много тежки и трудни", обяснява Георги Ботев от Планинската спасителна служба - Благоевград.
По думите му, за да върнат телата на загиналите планинари, спасителите са използвали специална носилка, която може да се превърне и в количка.
Още в понеделник стана ясно, че изпратеният от Министерството на отбраната хеликоптер "Кугар" от състава на 24-а авиационна база в Крумово не е могъл да помогне за свалянето на телата заради голямата надморска височина и силния гръбен вятър.
Машината не е могла да помогне и за спасяването на туристите, тъй като те са загинали още при падането си, коментира един от планинските спасители, участвали в акцията, смята Ботев.
Той разкритикува държавата за това, че не оказва достатъчна подкрепа на планинските спасителни служби.
"ПСС подпомага цялата дейност на държавата. За сметка на това, държавата ни намаля субсидията, не развива хеликоптерно спасяване, не ни подпомага със Закона за доброволеца", каза още той.
Все още се уточняват детайлите за самоличността на втория открит човек в Пирин, до тялото на Пламен Христов, изчезнал на Коледа.
Стана ясно, че той е чужденец - сръбски или хърватски турист, но повече детайли не са известни. Мъжът не е приятел или близък на Христов.
Анализ от последните две години показва, че всички тежки случаи от планините у нас се дължат на комбиниране от туристите на две несъвместими неща - туристически щеки с алпийски котки.