Очаква се най-тежкият натиск от страна на пандемията да е месец декември.
Това заяви в ефира на NOVA вицепремиерът Томислав Дончев.
По думите му това е прогноза, която не се базира на повтарящ се модел, а науката все още не знае достатъчно за болестта.
Въпреки това според Дончев "в един момент, дори и без ваксина, самият факт, че един значителен процент от населението ще се е срещнало със заболяването, ще ограничи разпространието".
Вицепремиерът заяви още, че в момента държавата се опитва да балансира между здравните мерки и социално-икономическия аспект на кризата.
"Държавните контролни органи трябва да следят за спазването на мерките. Обществото трябва също да полага усилия", коментира той и допълни, че има разкрити достатъчно легла, но е необходимо подобрение в системата за координация и логистика, за да може болните да се настаняват там, където има свободни легла.
Що се отнася до ваксината, Дончев коментира, че преговорите се водят на ниво ЕС.
"Ние имаме договор, който би ни позволил достъп до 3 ваксини. Изборът кои да са ваксините не се прави от политиците, защото аз не съм лекар", заяви той и допълни, че все още няма одобрена ваксина, а страната трябва да гарантира, че тя няма да крие опасности за здравето им. Тя ще се поставя безплатно и по желание, коментира още той.
Според вицепремиера основният фокус на Бюджет 2021 са антикризисните мерки - допълнителните разходи за системата за здравеопазването, допълнителни социални разходи, допълнителни разходи в подкрепа за бизнеса.
"Тук изкуството беше как да се комбинират традиционните приоритети заедно с новите предизвикателства", обясни Дончев.
По думите му мярката от 1000 лева за лекар и сестра на първа линия е извънредна и към момента се покрива на 100% със средства от Европейския социален фонд.
"Това е европейско финансиране. Беше проявена цялата възможна гъвкавост, беше използван всеки възможен източник на финансиране, за да може всички системи, в това число и здравната да бъде толкова финансира, колкото има нужда", казва вицепремиерът.
Дончев обясни, че е добре да се прави разлика между социално подпомагане и пенсионната система, базирана и на осигурителния принос.
По думите му е добре планът да бъде представен на ЕК възможно най-бързо, за да получи одобрение и съответно финансиране.
"Крайният срок е април 2021 г. Моята амбиция е края на декември, началото на януари окончателна версия на плана да бъде изпратена на колегите", заяви Дончев и допълни, че това е възможност не само за икономическо възстановяване, но и за "създаването на дългосрочни предпоставки за растеж и прокарването на реформи".