Парламентът не успя да избере шеф на Здравната каса, Денков с подкрепа за Украйна в НАТО, но след войната, а депутатите приеха на първо гласуване Законопроект за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2023 г. Това са част от важните новини на 11 юли 2023 г.
"Важното от деня" е рубриката на Webcafe.bg, в която накратко ви представяме основните събития от деня, за да се информирате по-лесно за случващото се в страната и по света.
- Денков: Украйна ще стане член на НАТО, но не преди края на войната
Българският премиер даде позицията си за членството на Украйна в НАТО по време на срещата на върха на Алианса във Вилнюс. "От срещата на върха на НАТО очаквам да има краен резултат, в който изрично се казва, че Украйна ще бъде поканена тогава, когато обстоятелствата позволяват", коментира Денков.
Украинският президент Володимир Зеленски, който също присъства, изрази недоволството си от тази позиция, която се споделя от редица държави. Според него е "абсурдно" да не се определя времева рамка, в която Украйна да бъде поканена да се присъедини към НАТО.
Още по темата вижте тук:
- Парламентът не избра управител на Здравната каса
Народното събрание не избра нов управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Единственият кандидат - Жени Стайкова, издигната от БСП, получи 59 гласа "за", 17 "против" и 147 "въздържал се".
Номинирната от ГЕРБ-СДС Иванка Динева се отказа от надпреварата, а кандидатът на "Възраждане" - Тодор Хинов, беше оттеглен.
Според приетите от Народното събрание процедурни правила за избор за избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите в залата депутати. Ако и при повторното гласуване няма спечелил необходимия брой гласове, парламентът приема решение за откриване на нова процедура за избор.
- Депутатите приеха бюджета на ДОО
Депутатите приеха на първо четене Законопроект за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2023 г., внесен от Министерския съвет, със 118 гласа "за", 34 гласа "против" и 64 гласа "въздържал се".
Разбивката по групи е следната: ГЕРБ/СДС гласуваха с 63 гласа "За", ПП-ДБ с 55 гласа "За", "Възраждане" с 35 гласа "въздържал се", ДПС с 29 гласа "въздържал се" , БСП с 23 гласа "против" и Има такъв народ (ИТН) с 11 гласа "против". Независимият депутат и бивш народен представител от ПП-ДБ Радостин Василев не взе участие в гласуването.
- МОН ще проверява за нарушения в избора на декан на медицинския факултет на СУ
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков е разпоредил незабавна проверка на процедурата за избор на декан на Медицинския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Причината е сигнал от трима професори срещу избрания проф. д-р Любомир Спасов - бивш директор на болница "Лозенец", който според тях е упражнявал натиск над членовете на събранието.
Още по казуса можете да прочетете тук:
- Охраната на Сметната палата не пусна възстановения от КС неин шеф Цветан Цветков
Охраната не допусна бившия шеф на Сметната палата Цветан Цветков да влезе в учреждението, след като бе възстановен на поста от съда. Той беше реабилитиран от Конституционния съд на 22 юни, след като беше уволнен от парламента на 20 януари, миналата година.
Според Цветков става дума за саботиране на завръщането му. Той показа заповед, издадена от настоящия председател на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева, с която от вчера временно се забранява достъпа на външни лица.
- Доклад на ДАР: Русия продължава да използва хибридни атаки срещу Европа
Русия продължава да използва широк инструментариум от хибридни средства, за да постига целите си в европейските страни. Това се посочва в доклада на Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР) за 2022 г.
В документа се посочва, че външната среда на сигурност през 2022 г. е била трайно влошена заради руската военната агресия срещу Украйна и произтичащите от нея рискове и заплахи.
Още от доклада на ДАР вижте тук:
- Турция се съгласи да пусне Швеция в НАТО
На срещата на върха на НАТО във Вилнюс Турция е дала съгласието си да гласува в парламента си ратификация на протокола за приемането на Швеция за член на НАТО, обяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг.
В замяна на това Швеция се е съгласила на определени отстъпки по темата за сигурността, както и да работи за затопляне на отношенията между Анкара и ЕС.
Още за това какви стъпки трябва да направи Швеция, за да получи зелена светлина от Турция, вижте тук: