Инвестиционната група Luxembourg Investment Company 33 (LIC33), която обяви миналата седмица, че е придобила мажоритарната собственост върху "Виваком", е изкупила дяловете на Цветан Василев в още пет предприятия.
Това става ясно от портфолио на компанията, разпространено по време на пресконференцията на LIC33 в София, съобщава "Труд".
Собствеността си са сменили двата оператора на мултиплексите НУРТС Диджитъл ЕАД и Фърст Диджитъл ЕАД (100% от собствеността), военният завод в Русе "Дунарит" АД (91% от собствеността), авиоремонтният завод в Граф Игнатиево "Авионамс" (91% от собствеността) и най-голямата пийпълметрична компания ГАРБ Аудиенс Рисърч България АД.
От днешната пресконференция стана ясно, че символичната цена на сделката за "Виваком" е 1 евро, като инвеститорът ще рефинансира всички дългове на компанията, които са в размер на 900 000 000 евро.
Пиер Луврие отказа да коментира всички въпроси за наказателното производство срещу продавача - Цветан Василев.
"Не съм запознат с персоналните задължения на продавача. Нас ни интересуват единствено дълговете на компаниите, които придобиваме", каза той.
LIC33 се появи в България с анонс за сделка с "Виваком" миналата седмица, два дни след като Народното събрание одобри влизането на синдик в затворената КТБ, който ще може да отменя сделки с имуществото с произход от банката независимо кой е актуалният му собственик.
Промените в Закона за банковата несъстоятелност бяха публикувани в Държавен вестник днес, което означава, че синдикът на Фонда за гарантиране на влоговете (най-големият кредитор на КТБ) вече може да встъпи в длъжност.
Сделката за "Виваком" не беше представена пред българската Комисия за защита на конкуренцията, а се оказа, че за смяната на собствеността не бяха известени и членовете на ръководството на компанията.