Рекорден спад в производството в Турция

Производството в Турция е достинало най-ниското си ниво за последните девет години според проучване на Истанбулската индустриална камара, цитирано от Ройтерс.

Според експертите това е ясен признак, че Турция се е отправила към дълбока рецесия след дългите месеци на сътресения във валутния курс.

За последните няколко месеца властите повишиха цените на електроенергията и природния газ, както за гражданите, така и бизнеса. Причината затова е все по-ниската стойност на турската лира. Тя се отразява в цените на всичко - от храна до гориво, отбелязват още експертите.

От началото на кризата с турската валута, лирата е загубила около 37% от стойността си спрямо долара до този момент.

Според проучването на Истанбулската индустриална камара, индексът на мениджърски покупки - PMI е на най-ниското си ниво от март 2009 г., а спадът се дължи на забавянето на производството и поръчките, което от своя страна предизвика спад в заетостта и покупателната активност.

"Рязкото спадане миналия месец в PMI на Турция се доближава до други много слаби данни от проучванията и също показва, че икономиката е навлязла в дълбока рецесия", коментира Лиам Карсън от Capital Economics.

За септември инфлацията в страната достигна цели 18%, което е най-високото й ниво за последните 15 години и се очаква да достигне 20 процента тази година. Турция зависи от вноса, който обикновено е в чужда валута, за почти всичките си енергийни нужди.

Турският енергиен регулатор повиши цените на електроенергията за гражданите с 9% и с 18,6% за промишлеността от 1 октомври, според източници, след като държавният газов оператор направи подобно увеличение.

Правителството реагира на кризата, като намали прогнозите си за растеж за тази и следващата година и обещава да затегне разходите. Увеличаването на лихвените проценти на централната банка с 6,25% и опитите на Ердоган да възстанови отношенията си със САЩ облекчиха донякъде притесненията на инвеститорите, въпреки че остават притеснения, особено за банките.

Износът все пак е нараснал с 22,6% през септември на 14,5 млрд. долара, съобщи министерството на търговията. Търговският дефицит се свива с 76,85%, съобщава министерството.

Най-изнасяните продукти са автомобилите, като Германия, Великобритания и Италия са водещите експортни дестинации. Турция внася най-много от Русия, Китай и Германия.

Новините

Най-четените