Финансовият министър Владислав Горанов обяви, че е склонен да се откаже от поправките в Кодекса за социално осигуряване, които предвиждат отпадане на правото на наследяване на пенсията от универсалните фондове при ранна смърт на пенсионера.
Предложението на Министерството на финансите беше представено за обсъждане в края на април, като предизвика остра критика заради прехвърлянето на цялата сума от индивидуалните партиди в техническите резерви.
"След като това предложение не се приема, тази част от промените, свързани с уреждане начина на изплащане, могат да бъдат оттеглени, и то още преди заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество", казва Горанов в интервю за в. "Труд".
Той заявява, че предложението му идва само за да повдигне темата за несъвършенствата в кодекса, които ще се покажат след няколко години, когато дойде срокът за изплащане на първите пенсии от т.нар. "втори стълб".
"Действат едни текстове в кодекса, твърде схематични, не дават отговор на въпроса как се изчисляват и как се изплащат пенсиите. Сега е моментът да се предложат и обсъдят различни варианти, които да са в интерес на осигурените лица. Повдигнах темата, защото тя трябва да бъде решена. Не можем да отлагаме безкрай, защото през 2020-2021 г. тези текстове ще трябва да работят и е по-добре отсега да бъде повдигната завесата", коментира Горанов.
По думите му - бурната реакция за промените в КСО го карала да мисли, че "някой има притеснения и се опитва да замете тази тема".